Philip Zimbardo közel húsz oldalas közleményben reagált az őt ért vádakra, miszerint a világhíressé vált stanfordi börtönkísérletét manipulálta.
Nagy botrányt okozott Ben Blum, a Mediumon közzétett leleplező írása arról, hogy a szociálpszichológia egyik alapkövének számító stanfordi börtönkísérlet nem is úgy történt, ahogy. A kísérlet a mai napig a legékesebb bizonyítéka annak, hogy bizonyos körülmények között mindenkiből ki lehet hozni a szadistát, és hogy a hatalmi erőviszonyok mindenki viselkedését megváltoztatják, akár radikálisan is.
Ben Blum a cikkében azonban arról írt, hogy a világ egyik leghíresebb kísérlete egyszerűen nem vehető komolyan, kamu. Blumnak – állítása szerint – bizonytékai, hangfelvételei vannak arra vonatkozóan, hogy a kutatók utasították a kísérletben a felügyelőket, a börtönőröket játszó fiatalokat arra, hogy a rabokkal keményen bánjanak. Mindezt tették annak érdekében, hogy nekik kedvező eredményeket produkáljanak.
A vádakra Philip Zimbardo, a kísérlet atyja most először reagált. 19 oldalas közleményét a Hősök Tere vezetőjének küldte el. A Hősök Tere Zimbardo egyik nemzetközi projektjének magyarországi ága.
Az amerikai pszichológus, szociolódus Zimbardo reakciója magyarul először a Mindset.hu magyar pszichológiai oldalon jelent meg, a cáfolatból ennek alapján válogattuk ki a legfontosabb állításokat.
Voltak instrukciók
Zimbardo elismeri, hogy valóban instrukciót adott arra, hogy a börtönőrök szerepébe bújó tesztalanyok a jogszerűséget és a rendet fenntartsák, és követeljenek egyúttal tiszteletet a raboktól. Azaz valóban kaptak utasítást arra, hogy kemények legyenek a rabokat alakító egyetemistákkal, de – emeli ki Zimbardo – a továbbiakban nem írták körül a viselkedésüket. Kiemeli, hogy egy zendülés lecsillapodása után váltak az őrök még keményebbé.
Ilyen élethűen nem lehet játszani
Blum cikkében kitér egy John Wayne nevű férfira, aki a kísérlet során kezelhetetlenül viselkedett, de állítása szerint csak azért, mert szerepét tudatosan eljátszotta, azaz mímelt.
Zimbardo válaszában részletesen ír Wayne kegyetlenkedéséről; arról, hogy nem adott elég ételt a raboknak, fizikai megpróbáltatásoknak tette ki őket, illetve megalázó helyzetbe kényszerítette a fogvatartottakat. Zimbardo azt írja, hogy Wayne saját állítása szerint bábmesternek érezte magát, aki játszhat a többi emberrel. A vezető kutató szerint „egyértelmű, hogy az ehhez fogható cselekedetek túlmutatnak egy feltételezett szerep eljátszásán”.
Hazudik, aki hazugságnak tartja a kísérletet
Blum többek között azt is felhozta érvként a cikkében, hogy Zimbardo csoportjának egy tagja, Carlo Prescott publikált egy írást 2005-ben, amiben hibásnak és hamisnak bélyegezte a kísérletet. Válaszában Zimbardo erre azzal reagál, hogy azt állítja: Prescottnak köze sincsen ehhez az íráshoz, csupán felhasználták a nevét. A kutató szerint piti kis bosszúról van szó. A tizenhárom évvel ezelőtti kritikát ugyanis az a Michael Lazarou forgatókönyvíró írta, aki nem kapta meg Zimbardotól a kísérlet megfilmesítésének lehetőségét.
A tévéműsor nem mérvadó
Ugyancsak Blum kritikája, hogy a BBC annak idején nem tudta megismételni a kísérletet, ezért annak eredményei tudományos szempontból kérdésesek. A tévéműsorban a rabok bizonyultak erősebbnek, és a börtönőrök akadtak ki.
Zimbardo ehhez annyit fűz hozzá, hogy mindez nem mérvadó, ugyanis a tévéműsor nem felel meg olyan feltételrendszereknek, amelyek alapján egy tudományos kísérlet megismételhetőségét egyáltalán vitathassuk.