A csütörtökön nyíló Ünnepi Könyvhéten Feldmár András és Philip Zimbardo is dedikálja könyveit a HVG standjánál.
Szombaton délután öttől Philip Zimbardo dedikálja Időparadoxon című kötetét. A szociálpszichológus a stanfordi egyetemen vezetett 1971-es börtönkísérlettel lett világhírű. Ebben véletlenszerűen kiválasztott egyetemistákkal modellezték a börtönszituációt, s arra a megdöbbentő eredményre jutottak, hogy néhány nap alatt a normál, mentálisan ép diákok őrjöngő, szadista „börtönőrökké”, a másik oldalon pedig meghunyászkodó, behódoló „rabokká” váltak. az események annyira elfajultak, hogy le kellett állítani a kísérletet. Zimbardo azóta több könyvében is elemezte, hogyan lehet – bizonyos körülmények között – a hétköznapi emberből is gonosz.
A hvg.hu-nak adott interjúban nemrég pedig arról beszélt, hogy az utóbbi időben – miközben újra és újra feltette a kérdést magának, miért válnak normális, alapvetően jó emberek gonosszá? – érdeklődése arrafelé fordult, hogy hogyan válhatnak ugyanezek az emberek „hétköznapi hősökké”. Mint mondta, mindenkiben – kivéve a pszichopatákat – ott van a potenciál erre is. Interjúnkat ott olvashatja. Zimbardo egyébként a nemrég Budapesten indult Hősök tere projekt egyik ötletadója.
Vasárnap a HVG standjánál Feldmár Andrástól is szerezhetünk aláírást a Most vagy soha és Életunalom, élettér, életkedv című könyveire. A magyar származású, Kanadában élő pszichológus korábban lapunknak kifejtette többek között: „Az életunalom az, amikor úgy csinálok, mintha az élet nem ajánlana semmi olyat, ami érdekelne. Megsértődtem valamikor az életemre, és azt mondom: nem érdekel, mi történik körülöttem, befordulok a sarokba. Ezzel állok bosszút, mondjuk gyerekként az anyámon, mert valami igazságtalanságot tett. És elhatározom, hogy nem akarok játszani. De minél többet nem játszom, és állok a sarokba fordulva – remélve, hogy az anyám ettől rosszul érzi magát –, annál jobban unatkozom. Igen ám, de minél tovább vagyok ott, annál nehezebb kijönni, mert akkor meg kell kérdeznem magamtól, miért is nem jöttem ki előbb.”
Feldmár szerint rengeteg ember van ilyen helyzetben, Magyarországon különösen, mert itt borzasztóan bánnak az emberek egymással. „Ráadásul itt egyenesen vezető pozícióba rakják azokat, akik rosszul bánnak másokkal. Mintha az itt élők kifejezetten kérnék, hogy bánjanak rosszul velük” – fejtette ki.
A 85. Ünnepi Könyvhét és 13. Gyermekkönyvnapok június 12-től 16-ig várja Budapesten a Vörösmarty téren az érdeklődőket, de a rendezvénynek számos vidéki helyszíne is lesz.