#Ludwig_van_Beethoven
8 híres művész, aki megjárta a poklok poklát és közben maradandót alkotott
A legnagyobb művészek állítólag sosem az átlagemberek közül kerülnek ki. Sokkal inkább azok közül, akik a boldogságot csak ritkán érintve, egyfajta lelki hullámvasúton utaznak az életükben. Ugyanakkor a depresszió hajtómotor is tud lenni, még ha a poklok poklát járja is az illető. Nyolc híres művész, akit nem kímélt a mentális kór.
196 év után vallott Beethoven haláláról a zeneszerző haja, csak épp nem egészen arról, amit a kutatók reméltek
Közel 200 évvel ezelőtt hunyt el a zenetörténet egyik legnagyobb alakja, Ludwig van Beethoven. Végrendeletében azt kérte, ismerje meg a világ egészségi állapotának részleteit. A végrendelet teljesítésére most kerülhetett sor, köszönhetően a modern tudománynak, azonban még mindig sok kérdőjel maradt.
DNS-vizsgálatot végeztek Beethoven hajszálain, több betegségére is fény derült
Beethoven levágott hajából nyertek ki DNS-t a kutatók, akik össze tudták rakni a zeneszerző genomját – ebben pedig genetikai betegségek jeleit találták.
A szabadság, Napóleon és egy Ady vers – születésnaposok a Zeneakadémián
Ludwig van Beethoven és Kodály Zoltán ugyanazon a napon, december 16-án született, de több mint száz év volt közöttük a korkülönbség. Születésnapjuk másnapján a Nemzeti Filharmonikusok zenekara Kovács János vezényletével ünnepli a két komponistát. Az est szólistája a japán Beethoven-specialista Ikuyo Nakamichi.
Siketen írta meg Európa himnuszát – 250 éve született Beethoven
Kilencedik szimfóniáját már siketen vezényelte, azóta a mesterséges intelligencia befejezte a tizediket is. Nem tudni pontosan, hogy december 16-án vagy 17-én, de az biztos, hogy 250 éve Bonnban született Ludwig van Beethoven, minden idők egyik legnagyobb zenei lángelméje.
„Csavargó vagy barátom, Beethoven nem így néz ki”
Megidézzük a régi-dicső Angliát, sörözünk egy cseh kisváros menzeli kocsmájában és egy szimfóniamaratonnal ünnepeljük Ludwig van Beethoven születésének 250. évfordulóját.
A török Beethoven, aki szembe mert szállni Erdogannal
Két korszak két zsenije találkozott kétszáz év távolából. Az idén 50 éves Fazil Say és a 250 éve született Ludwig van Beethoven. Az aktív közéleti tevékenységet is végző török komponista és zongorista a német mester 32 zongoraszonátáját örökítette meg cd-n.
A koronavírus miatt csak novemberben derül ki, milyen lett a robot-Beethoven
A zeneszerző X. szimfóniájának végét egy számítógépes algoritmus alkotta meg. A mű áprilisi ősbemutatóját a járvány miatt kell elhalasztani.
Mesterséges intelligencia fejezi be Beethoven félbemaradt szimfóniáját
A tervezett X. szimfóniájáról csak néhány vázlat maradt fenn Ludwig van Beethoven feljegyzései között, a mű megkomponálását meghiúsította a német zeneszerző 1827-ben bekövetkezett halála. Most zenetörténészek és számítógépes szakemberek versenyt futnak az idővel, hogy befejezzék a zeneművet mesterséges intelligencia segítségével Beethoven születésének 250. évfordulójára, amelyet 2020-ban ünnepel a világ.
Beethoven levágott egy csomót a hajából, most elárverezik
Úgy tűnik, a nagy német zeneszerzőbe szorult némi humorérzék.
Beethoven szívével lehetnek összefüggésben meglepő zenei húzásai
Egy kutatás szerint Beethoven szívritmuszavara magyarázhatja egyes műveiben a hirtelen és meglepő ritmusváltásokat.