„Csavargó vagy barátom, Beethoven nem így néz ki”
Megidézzük a régi-dicső Angliát, sörözünk egy cseh kisváros menzeli kocsmájában és egy szimfóniamaratonnal ünnepeljük Ludwig van Beethoven születésének 250. évfordulóját.
- Nem sci-fi, nem utópia - lehengerlő szatíra Angliáról
A régit mindig költségesebb reprodukálni, mint valami újat megépíteni. Régi kőműves- és belsőépítész bölcsesség ez, ami viszont a „Legyen meg a te vakolatod” kezdetű imát mormoló kőgazdag megrendelőt nem érdekli. Jack Pitman, azaz Sir Jack nagy formátumú ember, minden tekintetben. Annyi pénze van, annyira ambiciózus, annyira cinikus, annyira perverz és akkora hazafi, hogy elhatározza: újjáépíti a régi-dicső Angliát. Anglia ugyanis morális zuhanórepülésben van, ráadásul megtelt, helyi prolik és változékony idegállapotú külföldiek tapossák egymást a Trafalgaron, köveket faragnak le Stonehenge-ből, órákig bámulják a Buckingham-palotát, huzigálják a beefeaterek szakállát.
Mennyivel egyszerűbb lenne, ha a legangolabb 50 dolog egyetlen helyre koncentráltan lenne elérhető. Sir Jack már ki is nézett egy szigetet, ahol minden megnézhető, megtapintható, kipróbálható, átélhető. Érkezés emeletes piros busszal vagy fekete taxival? Tessék választani! Kötetlen beszélgetés egy pubban az angliai csata egyik repülős hősével? Miért ne. Hogyan éltek Robin Hood és cimborái a sherwoodi erdőben, és valójában kik ezek a kópék? Kombinált jeggyel az év 365 napján elérhető szolgáltatás. Egy csésze tea a királyi párral? Megoldható. Bár minden szentnek maga felé hajlik a keze, miként az is tény, hogy a pápa lehetne egy kicsit katolikusabb, a témapark egyre népszerűbb.