Az ukrajnai háború tapasztalatairól és a haditechnikai újdonságokról tart előadást Kaiser Ferenc és Földes András - itt követheti élőben
A közszolgálati egyetem docense és a HVG újságírója a CEU Határtalan Tudás című sorozatának vendége.
A közszolgálati egyetem docense és a HVG újságírója a CEU Határtalan Tudás című sorozatának vendége.
Mivel már évek óta nem tudtak hallgatókat felvenni, a kuratórium kezdeményezte a Közép-európai Egyetem engedélyének visszavonását, ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy mindennek vége. A kutatások, diplomát nem adó képzések, társadalmi és tudományos kapcsolatrendszerek például mind megmaradnak – mondta el a hvg.hu-nak Kontler László rektorhelyettes. Mi lesz a budapesti egyetem sorsa és milyen jövő vár az intézményre Bécsben? Megkérdeztük.
Visszavonják a Közép-európai Egyetem (CEU) licencét, azaz néhány évvel azután, hogy a kormány elüldözte az egyetemet az országból, már papíron is beszüntetik a magyar képzésüket.
A Sulyok Tamás Ab-elnök vezette tanács szerint valójában nem érte jogsérelem a Bécsbe menekült egyetemet. Az mellékes, hogy ténylegesen öt éve nem oktat – mert nem oktathat – Budapesten.
Alig három éve üldözte el őket Budapestről az Orbán-kormány, máris 23 osztrák egyetemnél bizonyultak jobbnak.
A főpolgármester a Budapest Forumon hosszan beszélt a veszélyekről, melyek a demokráciát fenyegetik, és az Orbán-kormányt a populizmus elrettentő példájaként sorolta fel.
Sérti az uniós jogot a magyar nemzeti felsőoktatási törvény 2017-es módosítása, ezért ezeket a rendelkezéseket meg kell semmisíteni - mondta ki az Európai Bíróság. Ez a jogszabály-módosítás Magyarországon csak a Soros György által létrehozott Közép-Európai Egyetemet (CEU) érintette. Az ítélet kimondja, hogy a Magyarország által bevezetett azon feltételek, amelyek lehetővé teszik a külföldi felsőoktatási intézmények tevékenységének Magyarország területén való gyakorlását, az uniós joggal összeegyeztethetetlenek.
Történetében először alapképzéseket indít az egyetem, az új szakokon jövőre kezdődik a tanítás.
A Bibó István Szabadegyetemen idén ősszel Trianonról, a boldogság politikájáról és a médiaszabadság alakulásáról szóló szemináriumon lehet részt venni.
A menzán van csirkepaprikás, a CEU élete viszont örökre megváltozott: 300 hallgatójuk idén már Bécsben kezdi a tanévet. A tanárok és a könyvtári könyvek számára egy évig az ingázás veszi át a főszerepet, jövőre viszont már nemcsak a hallgatók, hanem ők is Ausztriában folytatják. Az egyetem rektora szerint, ami velük történt nem esetleges, hanem egy egypártrendszer megszilárdulásához vezető lépés, de nem adják fel és a Nádor utca sem marad üres.
Megtartotta tanévnyitóját a Közép-európai Egyetem, az új diákoknak egyelőre nem kell hetente ingázniuk Bécsbe.