Itthon hvg.hu 2019. szeptember. 13. 21:08

Ignatieff: A CEU ezután is a szabadságot képviseli majd Budapesten

Megtartotta tanévnyitóját a Közép-európai Egyetem, az új diákoknak egyelőre nem kell hetente ingázniuk Bécsbe.

Hatszázötven új diák kezdte meg a 2019/2020-as tanévet a Közép-európai Egyetemen (CEU) annak ellenére is, hogy ők már nemcsak Budapestre, hanem Bécsbe is járniuk kell. Az intézmény ma tartotta hivatalos tanévnyitóját.

Az egyetemnek jelenleg 1300 hallgatója, több száz oktatója és munkatársa, valamint közel 17,000 végzett hallgatója van.

A közlemény szerint az őszi szemeszterben az amerikai diplomát adó képzésekben több mint 300 diák tanulhat Bécsben. Számukra szeptember 30-án kezdődik az oktatás az egyetem bécsi kampuszán.

A CEU rektorhelyettese, Liviu Matei beszédében azt ígérte, mindent megtesznek majd, hogy a két városban töltött idő a lehető legjobb, és ne a lehető legrosszabb legyen.

CEU

Enyedi Zsolt rektorhelyettes pedig arra emlékezetett, hisznek abban, hogy a felsőoktatás szakmai szervezeteire, és nem pedig a pártpolitikusokra tartozik, hogy milyen diploma adható ki egy országban.

„Ezért a hozzáállásért időnként nagy árat kell fizetni,

de mi nem panaszkodhatunk, hiszen a sors, a nehézségek mellett, új lehetőségeket is adott” – mondta Enyedi.

Michael Ignatieff azt is megígérte, hogy sosem fogják elhagyni Budapestet.

„A CEU ezután is a szabadságot képviseli majd ebben a városban. Az akadémiai szabadság és a szabad gondolkodás nemzetközi jelképei maradunk” – mondta.

„A CEU nem azért van, hogy liberális vagy progresszív kliséket, esetleg divatos nézetet tanítson Önöknek, hanem azért, hogy megtanulják, hogy igenis létezik olyan, hogy igazság. Létezik olyan, hogy tudás. Egy olyan világban, amelyet a propaganda, a hazugság és a szervezett megtévesztés jellemez, nincs más hatalom, amely az igazsághoz fogható lenne” – mondta az egyetem elnök-rektora.

Halogatás és költözés

A CEU tavaly jelentette be, hogy mivel a magyar kormány továbbra sem hajlandó elfogadni a New York állammal kötött megállapodását, azaz nem engedi, hogy teljesítse a felsőoktatási törvényben előírtakat, Bécsbe költözteti amerikai diplomát adó képzéseit. Az osztrák fővárosban már az egyetem logója is felkerült az új épületre.

CEU

Korábban szó volt arról is, hogy a Müncheni Műszaki Egyetemmel kötött megállapodás segíthet az intézményen, de a magyar kormány halogatása miatt abból sem lesz semmi.

A mostani, átmeneti tanévben minden első éves diáknak lehetősége lesz tanulni a CEU új, bécsi, illetve a CEU budapesti kampuszán is – utóbbi helyszínen tanulnak majd a tanulmányaikat már korábban megkezdett hallgatók. A diákok az egyes szemeszterek egészét egyik vagy másik kampuszon töltik majd, azaz

nem kell hetente ingázniuk.

Ezen átmeneti év után a CEU amerikai diplomát adó képzései teljesen Bécsbe költöznek. Lehetséges, hogy az egyes programok, szakok bizonyos elemei Budapesten zajlanak majd, ám erről egyenként, esetenként születik majd döntés.

A CEU-nak 2022-ig van magyarországi akkreditációja, ám az egyetem elkötelezett amellett, hogy tudományos- és közéleti tevékenységet ezután is folytasson majd budapesti campusán. Egyes kulcsfontosságú kutatási tevékenységek Budapesten maradnak, csakúgy, mint a Vera és Donald Blinken Nyílt Társadalom Archívum (OSA), amely nem csak a város, hanem az egész régió számára értéket képvisel.

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.