A Helsinki Bizottság és a Háttér Társaság szerint Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa kiüresítette a pozíciót, így az érintettek már inkább nem is fordulnak hivatalához.
Az utóbbi hetek közéleti témáinak lassan szappanoperai mélységbe süllyedő középpontjában az a kérdés áll, hogy Magyar Péter bejut-e még egy gyermekotthonba. Ezeknek a jeleneteknek a politikai haszonszerzés mellett kétségtelenül lehet olyan hatása, hogy ráirányítják a figyelmet a magyar gyermekvédelmi rendszer hiányosságaira, a megközelítőleg huszonötezer, jelenleg valamilyen állami ellátásban nevelkedő gyermek helyzetére. A politikusoknak azonban más lehetőség is rendelkezésére állna gyermekvédelem helyzetének objektív bemutatására, sőt, a hivatalos jelentések bárki által elérhetők, és ugyancsak lesújtó képet festenek.
A fogyatékosságokkal élő gyerekeket ellátó intézményekben Kozma Ákos, az alapjogok érvényesülésért felelős ombudsman hivatala rendelt el ellenőrzést, miután sok jelzés érkezett méltatlan körülményekről és szakemberhiányról.
Ombudsmani vizsgálatok már évekkel ezelőtt beszámoltak a nevelőszülői hálózatokban történt visszaélésekről, de maguk a nevelőszülők is hangot adnak munkafeltételeikkel kapcsolatos elégedetlenségüknek.
A TASZ szerint egyre több az olyan eset, amikor egyszerűen nincs, aki ellássa a betegeket – így, hogy azok ne tegyenek kárt magukban, inkább lekötözik őket.
Egy civil szervezet azért fordult Kozma Ákos hivatalához, mert zömében olyan általános iskolákba küldtek iskolaőröket, amelyekben a diákok nagy része roma.
Interjút adott a Magyar Nemzetnek a 2019-ben hat évre megválasztott alapvető jogok biztosa, akinek a munkáját az ombudsmanok világszövetsége nem találta megfelelőnek.
Kozma Ákosnak már papírja is van arról, hogy az általa irányított ombudsmani hivatal elvesztette függetlenségét, ám a mandátumának felénél járó biztost láthatóan ez sem izgatja.