Dmitro Lubinec szerint a magyar kollégája nem válaszolt neki, pedig többször is írt neki.
„Újra hivatalos levelet írtam Kozma Ákos úrnak, az alapvető jogok biztosának, és azt javasoltam, hogy tegyünk közös monitoring látogatásokat Magyarországon és Ukrajnában a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartásával kapcsolatban. Választ azonban nem kaptam” – írta a Dmitro Lubinec, az ukrán parlament emberi jogi biztosa a közösségi médiában szerdán.
Lubinec állítása szerint Kozma több mint két hónapja nem válaszolt neki, és kiderült, hogy „a hallgatás oka az volt, hogy Magyarország ombudsmanjának nincs ideje figyelemmel kísérni a magyar és az ukrán nemzeti kisebbségek jogait.
Sajnos úgy tűnik, hogy az ukrajnai nemzeti kisebbség jogainak védelme fontosabb Ukrajna ombudsmanjának, mint a magyar nemzeti kisebbség védelme Magyarország ombudsmanjának, akinek egyszerűen nincs ideje a látogatásra vagy a kommunikációra”
– tette hozzá az emberi jogi biztos. Azt is hangsúlyozta, hogy neki és az országának rendkívül fontosak a kisebbségek jogai. „A szervezetünk ezért fordít különös figyelmet az Ukrajna területén élő valamennyi kisebbség jogai betartásának ellenőrzésére”.
A bejegyzést kiszúró Népszava megkereste az ügyben Kozma Ákos hivatalát, a cikk megjelenéséig azonban nem kaptak választ.
A lap emlékeztetett, hogy a kérdés azért különösen fontos, mert a kormány hosszú ideje kifogásolja az ukrán vezetés hozzáállását a kárpátaljai magyarokhoz, s 2015 óta folyamatosan blokkolta Ukrajna NATO-integrációját, arra hivatkozva, hogy Ukrajnában folyamatosan csorbítják a nemzeti közösségek, közöttük a magyar nemzeti kisebbség jogait.
Ezt a hozzáállást elégelte meg a héten a szövetség, amelynek főtitkára jelezte: a magyar ellenkezés dacára Jens Stoltenberg főtitkár közölte vele, hogy „különböző okok miatt” az április 4-5-én tartandó NATO-külügyminiszteri ülés időpontjára összehívja a NATO-Ukrajna miniszteri szintű egyeztetést is.
A NATO-ban lesöpörték a magyar ellenkezést Ukrajna ügyében
Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.