A szocializmus kilátástalanságát ikonikus regényében, a Makrában megörökítő írót, a decemberben elhunyt Kertész Ákost egy évtizeddel ezelőtt politikai emigrációba kényszerítette egy rosszul tálalt, indulatos megállapítása.
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) megdöbbenve áll Kertész Ákos író magatartása előtt, aki február 29-én Kanadába távozott, és ott menekültstátuszt kért.
Már elkészült az a törvénytervezet, amely alapján a kormány áttekintené, hogy az elmúlt évtizedek kitüntetettjei közül „kik váltak érdemtelenné” az állami díjak, így a Kossuth-díj viselésére. Orbán Viktor a múlt héten azt mondta a parlamentben, hogy nem a „rasszista szamárságokat” beszélő Kertész Ákos ügye a legfontosabb, a kommunista diktatúra kitüntetéseit is felül kell vizsgálni. Nem lesz könnyű dolga a kormánynak: 1948 és 1953 között több mint kétezer Kossuth-díjat osztottak ki írók és költők mellett politikusoknak és sztahanovista munkásoknak, bányászoknak.
Egy Facebook-csoport tiltakozik a Kertész Ákos elleni hajsza miatt. A „ma még Kossuth-díjas” író mellett kiálló aláírók a Horthy-korszak és napjaink Magyarországa között látnak egyértelmű párhuzamot.
Hosszas, bekiabálásokkal teli, személyeskedő vita után a Fidesz és a Jobbik igen-szavazataival visszavonta Kertész Ákos díszpolgári címét a Fővárosi Közgyűlés.
A Kertész Ákos író díszpolgári címének visszavonásáról szóló indítványról, az önálló Szent Margit Kórház létrehozásáról és a Közraktárak projekttel kapcsolatos előterjesztésről dönt egyebek mellett mai rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Gergényi Péter volt rendőrfőkapitány kitüntetéseinek visszavonásáról is voksolnak.
A kitüntetési rend átalakítását célzó új törvény "korrekt módon" rendezi majd az esetleges kitüntetés-visszavonások körülményeit - mondta Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője csütörtökön. A javaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtja majd be.