Semjén készít törvényt az állami kitüntetések visszavonásáról
A kitüntetési rend átalakítását célzó új törvény "korrekt módon" rendezi majd az esetleges kitüntetés-visszavonások körülményeit - mondta Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője csütörtökön. A javaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtja majd be.
Schmitt Pál köztársasági elnök szerdán levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, és arra kérte a kormányt: vizsgálja meg az állami kitüntetések visszavonásának lehetőségét "az arra érdemtelenné vált személy" esetében. Az államfő szerint "az állami kitüntetésre az válik érdemtelenné, és kitüntetését vissza kell vonni, akinek magatartása hazánk és nemzetünk alkotmányos értékrendjét megsérti".
Szijjártó Péter csütörtökön azt mondta: a Semjén Zsolt által készítendő törvényjavaslat figyelembe veszi a köztársasági elnöki felhívást.
A szóvivő kérdésre megjegyezte: Kertész Ákos író ügyében továbbra is Halász János államtitkár hétfői parlamenti szavai jelentik a kormány álláspontját.
Kertész Ákos nyílt levele nyomán a Jobbik vetette fel, hogy visszavonják tőle állami kitüntetését, a Kossuth-díjat.
Az Amerikai Népszavában augusztus 29-én megjelent nyílt levélben Kertész Ákos egyebek mellett azt írta: "a magyar genetikusan alattvaló”.
Kertész Ákos szeptember 2-án az MTI-nek úgy reagált: amit írt, azt az Amerikai Népszavának írta, és véleménye szerint azt itthon nem kérhetik rajta számon.
Az író kedden helyreigazította viták kereszttüzébe került nyílt levelének azt az állítását, amely szerint "a magyar genetikusan alattvaló" volna. Helyreigazítását a következő módon fogalmazta meg: "helyesen ilyen mondat nincs". A helyreigazítást a Klubrádió honlapján megjelentek szerint az író az Amerikai Népszavának címezte, de - mint írták - az a Klubrádió szerkesztőségébe is "eljutott".
Kossuth-díjat utólagosan eddig egyszer vontak vissza: Nagy Gábor, a kazincbarcikai Borsodi Kooperáció vezérigazgatója 1952-ben a barnaszén-elgázosítás új technológiájáért kapta meg a kitüntetést, amelyet 1953 decemberben visszavettek tőle, mert kiderült, hogy a technológia licencét az NSZK-ból lopta.