A nap időutazós híre: ingyen nézhető Karády Katalin felújított sci-fije
Lehet, hogy Karády 40 évvel megelőzte a Back to the Future-t?
Lehet, hogy Karády 40 évvel megelőzte a Back to the Future-t?
Nagymáté Huba Abaújszántóról indult, megjárta Iránt, a Bécsi Operát, majd három évtizedig New Yorkban élt, a legnagyobb jazz-zenészekkel barátkozott, és egy egészen különleges felvétel fűződik a nevéhez: 1985-ben, Karády Katalint kísérte zongorán a színészlegenda utolsó felvételén.
Tizenhat éves korától színpadon van, számos műfajban kipróbálta magát, épp tíz éve jelent meg az első, gyereknek szóló lemeze, amit azóta még három követett. Most Japánba készül a Karády-műsorával, de az ottani zeneakadémián a magyarországi világzenéről is előad majd. A roma származású, balliberális anyukától és a radikális jobboldali édesapjától kapott igencsak ellentétes értékeket másfél évtizedébe került feldolgoznia magában. A zenéből él, de lakást vagy autót nem tudna magának venni. Interjú Szalóki Ágival.
November 7-én és 8-án mutatja be a békéscsabai Ibsen Stúdiószínház Apáti Miklós K und K (Karády katonái) című zenés víziójátékát Merő Béla rendezésében.
Kiadják CD-n Karády Katalin feltehetően utolsóként rögzített előadását. Az 1985-ös hangfelvételen a színésznő korabeli filmjeinek slágereit és tőle soha nem halott zeneszámokat énekel Nagymáthé Huba református lelkész, zongorista kíséretével.
Míg a pestieknek ott a Ráday vagy a Kazinczy utca, zsibong a Gozsdu udvar, az Erzsébet tér meg a Liszt Ferenc tér, piknikel a Pozsonyi út, ingerkedik szubkulturális bázisokkal a Belváros, a Közgáz környéke, addig Buda decensen szunnyad.
Karády Katalin varázsa abban rejlett, hogy titokzatos volt, és csak nagyon keveset lehetett tudni a magánéletéről. Bár az 1940-es éveket zömmel a Nyáry Pál utcai lakásában töltötte, a szomszédok sem tudták sokáig, hogy köztük él. Inkognitóban járt-kelt, de a légópincébe neki is le kellett mennie. Egykori szomszédja, Csöpi néni emlékszik vissza az együtt töltött két hétre.
Karády Katalin regényes élete tele volt misztikumokkal, megmagyarázhatatlan fordulatokkal. Kelecsényi László írót, filmtörténészt kérdeztük a sztár születésének nemrég ünnepelt 100. évfordulója alkalmával: mi volt a titok, mi tette Karádyt ilyen legendás egyéniséggé?
Mitől lesz valakiből végzet asszonya? Femme fatale, akiről mindig a szenvedély jut eszünkbe? Karády Katalin ma lenne száz éves, de ráncait és szépséghibáit nem ismerjük. Ha voltak is, elménk photoshopja kisatírozza ezeket.