Karácsony Gergely szerint a sebek gyógyítását minden nap el kell végezni
A budapesti ostrom emlékére nyílt kiállítás a metrószerelvényekben.
A budapesti ostrom emlékére nyílt kiállítás a metrószerelvényekben.
Hetvenöt éve a mai napon törtek ki a német és a magyar katonák a Budai Várból. A megemlékezések körül eddig is volt botrány, idén talán még nagyobbra is nőtt, mint eddig. Hogyan jutott oda az ország, hogy a magyarságot érintő egyik legnagyobb tragédiára, Budapest ostromára nem lehet békésen emlékezni?
A Szabadság híd alatt láthatóak a folyóban az egykor felrobbantott híd maradványai.
A rendőrgyilkos Győrkös István vezette Magyar Nemzeti Arcvonal egykori szóvivőjével és második világháborús veteránokkal fog megemlékezni a józsefvárosi Jobbik a Budapestet védő német és magyar erők 72 évvel ezelőtti kitörésére.
Az esküvőjét a bombázások tették tönkre, a házukban együtt kellett lakniuk németekkel, és ott volt, amikor egy orosz katona megerőszakolt egy nőt. A második világháború egyik legnagyobb városi harceseménye volt Budapest ostroma, amely éppen hetven éve ért véget. Azokról a napokról mesélt a hvg.hu-nak egy civil túlélő.
Sok állattal lövedékek, bombák végeztek, a krokodilok egyszerűen belefagytak a vízbe, más állatok abba pusztultak el, hogy nem tudták mivel etetni, az ehető állatokat pedig a budapestiek ölték le az ostrom idején.
Ma már meglepőnek tűnhet, hogy a második világháború tombolása idején, Budapest ostroma közben is milyen alapos munkát végeztek a hatóságok egy-egy gyilkosság tettesének kézre kerítésére. A háborús erőszak közben ugyanis számos "hétköznapi", például szerelemféltésből elkövetett gyilkosság történt. Persze történt olyan értelmetlen vérfürdő, amelynek tettesei soha nem lettek meg, és nem akadtak Halassy Olivér kétszeres olimpiai bajnok magyar vízipólós gyilkosainak nyomára sem. A háborút követő nyomorban általános volt a bűnözés, rablóbanda alakult például még a Valahol Európában című film gyerekszereplőiből is.
Bár a Budapestre ledobott bombák kilencven százalékát már eltávolították, sosem lehet tudni, hol bukkanhat fel újabb második világháborús robbanószer – mondták a hvg.hu-nak nyilatkozó hadtörténészek. Óbudán napközben nyolc ezer embert kellett kitelepíteni egy a Dunában talált robbanószerkezet miatt. Ungváry Krisztián szerint valószínűleg még évszázadok múlva is találnak majd második világháborús fegyvermaradványokat.
„A jövő háborújára” való felkészülés jegyében – valójában a hátországot fenyegető légitámadásokra gondolva –...