Élet+Stílus hvg.hu 2018. október. 25. 18:36

Fotó: Láthatóvá váltak az egykori Ferenc József híd maradványai a Dunában

A Szabadság híd alatt láthatóak a folyóban az egykor felrobbantott híd maradványai.

Mint azt megírtuk, emberemlékezet óta nem volt ilyen alacsony a Duna vízállása, a folyóból így egyre több minden kerül elő. Budafoknál először egy komplett autó került elő a folyóból, majd két féltonnás amerikai légibomba, szerdán pedig kiderült, hogy Érdnél több ezer pénzérme és fémtárgy bukkant elő, amely valószínűleg egy XVIII. században elsüllyedt hajó rakománya lehetett, de Baranya megyében egy Duna-holtágból is előkerült egy elsüllyedt hajó.

Most a városismereti sétákat szervező Miénk a Ház projekt tett ki a Facebook-oldalára egy fényképet, amely szerint a mai Szabadság híd alatt a Dunában láthatóvá váltak az egykori Ferenc József híd maradványai.

A mai Szabadság híd helyén álló hidat 1896. október 4-én adták át az uralkodó Ferenc József jelenlétében, aki maga verte be az utolsó szegecset a hídba, amelyen két évvel később a villamosközlekedés is elindult. A hidat 1945 januárjában végül a megszálló német hadsereg robbantotta fel Budapest ostroma idején.

Wikipedia

Az ostrom után egy ideig egy szovjetek által készített pontonhíd állt a híd romjain, amelyet a jégzajlás sodort el 1946 januárjában.

Fortepan

Végül az eredeti tervek alapján újragyártották a híd középső, felrobbantott szakaszát, és 1946. augusztus 20-án az elsőként újjáépített új hidat már Szabadság híd néven nyitották meg a forgalom előtt, és bár beleépítettek egyes, a Dunából kiemelt hídroncselemeket, a felrobbantott híd egyes részei azóta is a folyóban hevernek. Íme:

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gifeket, videókat.
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.