Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán. Szeptember 26–27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program várja az érdeklődőket.
Az óraátállítás tanulságos példája annak, hogy mi történik, ha belenyúlunk az emberek alvásába társadalmi szinten – állítja Sophie Bostock alvásszakértő és alvásterapeuta, aki szeret eljátszani a gondolattal, hogy milyen hatással lenne az emberek együttélésére, ha ténylegesen kipihennék magukat. A Brain Baron a magát alvásevangélistának valló Sophie Bostockkal beszéltünk arról, hogy a technológia hogyan tesz keresztbe az alvásunknak, honnan tudjuk, hogy eleget aludtunk, és miért gondolja, hogy az egyes emberek alvása valójában kollektív erőfeszítés is.
Először járt Magyarországon Esther Perel pszichoterapeuta, aki tabukat döntögető könyveivel és podcastsorozatával a hosszú távú kapcsolatokat, az erotikát és a megcsalást is merészen új megvilágításba helyezte. A milliók által követett Perel figyelme ezúttal az „appkultúrára” és a modern elmagányosodásra irányult. Hogyan sorvasztják el nemcsak a kapcsolatainkat, de a szociális készségeinket is az algoritmusok?
Mint sok más paleontológust, Steve Brusatte-t is az 1993-as Jurassic Park indította el a pályán, azóta pedig már maga is szakértőként működött közre a legújabb Jurassic World-filmen. Azt mondja, a dinoszauruszok és az emberek eredettörténete ugyanaz, még ha a sorsuk más is, és arra figyelmeztet, hogy a túlélési esélyekről is van mit tanulnunk a letűnt világ uraitól. Az Edinburgh-i Egyetem professzorával, a nemrég magyarul is megjelent könyv, A dinoszauruszok tündöklése és bukása szerzőjével a Brain Baron beszélgettünk, többek között arról, miért tévhit az, hogy a dinoszauruszok teljesen kihaltak.
Az idei Brain Bar fesztiválon mások mellett ott lesz az a tervező, aki a NASA űrhajósainak szkafandereit alkotja meg a következő holdra szállásra, megtudhatjuk, hogyan készülnek gondolatokkal irányítható, robotként működő ruhák, és még egy akkumulátorgyár-vitát is szerveznek. Kiderül az is, hogy mit tehetünk a világunkon átsöprő magányjárvány ellen.
Mindent finanszírozó külföldi ösztöndíj. Szakmai lehetőségek az ország fejlesztésében, a XXI. századi innovációban. Trendi tudományos események, laza és inspiráló közszereplők. A felsorolás nem egy nyugati demokrácia ajánlata a fiataloknak, hanem a magyar kormány trójai falova, amellyel a vele kritikus értelmiséget igyekszik becserkészni. Cserébe nem kér mást, csak egy kis konformitást. Megnéztük, hogyan működik a kormányzati soft power a gyakorlatban.
A kanadai bestselleríró a Brain Bar előtt válaszolt néhány kérdésre egy újságírói panelen: szerinte túlpolitizáljuk az életünket, könyveiben pedig a tudományos és a hétköznapi világ között próbál hidat teremteni.
Mi köze a bitcoinnak a szólásszabadsághoz? Egyáltalán: meddig érdemes engedni a véleménynyilvánítás szabadságát? Mik a rejtett összefüggések napjaink nemzetközi eseményei mögött? A budapesti Brain Bar konferencia szervezői idén is azt ígérik, a jövő kérdéseire hozzák el a választ. A fellépők között lesz a 12 évesen vezérigazgató Ryan Hickman, a politikusból íróvá avanzsált Bruno Maçães és Tomáš Žáček, a 100 százalékosan önfenntartó kapszulaotthon megálmodója.
Buborékokban élünk, miközben az életünket meghatározó és befolyásoló valóság sokkal nagyobb, sokkal bonyolultabb és sokkal ijesztőbb is, mint ahogyan azt látjuk vagy látni akarjuk – állítja Ziya Tong, az idei Brain Bar egyik előadója, aki egy könyvben gyűjtötte össze az emberiség nagy illúzióit, és ezek kockázatait – amelyek például akár egy járványban is megnyilvánulhatnak. A tudományos ismeretterjesztés Torontóban élő sztárszerzőjével telefonon beszéltünk.