Autó hvg.hu 2022. május. 12. 08:06

Miért kellett iparengedéllyel is szigorítani az áruszállítók jogosítványát?

Sok embert, céget és autót érint a módosítás, de külföldön ennél általában szigorúbb szabályozások érvényesek – vélik a szakmában.

Május 21-től szakhatósági engedéllyel is rendelkeznie kell azoknak a cégeknek, amelyek 2,5 tonnánál nagyobb megengedett össztömegű kisteherautóval fuvaroznak. Eddig 3,5 tonnáig elég volt egy sima B kategóriás jogosítvány, hogy valaki ilyen vállalkozást vigyen, mostantól iparengedély is kell mellé. (Magát a jogosítvány kategóriáját nem érinti a változás, B kategóriával továbbra is maximum 3,5 tonnás járművet lehet vezetni.) 

A Totalcar végigvette a szigorítás mögötti szándékot. A lap azt írja a megkérdezett vállalkozók szerint egyáltalán nem teljesíthetetlenek az elvárások, legfeljebb a szakma alsó, egyetlen százaléka lesz az, amely nem fogja tudni teljesíteni azokat.

Az egyik újdonság a pénzügyi biztosíték, amit a jövőben elvárnak, a nemzetközi fuvarozásban eddig is jellemző volt, ez jelenik meg most a hazai környezetben is. Azt a pontot pedig, hogy szakmai irányítót kell kijelölni egy fuvarozócégnél – aki elvégezte a kötelező tanfolyamot – főleg a kisebb cégeknél úgy fogják kiváltani, hogy megbízási szerződést kötnek egy ilyen bizonyítvánnyal rendelkezővel. 

A lap arról is ír, hogy a belföldi áruszállítási piacon alapvetően két árazás van: Budapesten, illetve az M0-n belül napidíj van, a vidéki utakon kilométerdíjat számítanak. Itthon egyébként kínálati piac van, a megbízók diktálják a díjakat, és ha a vállalkozás tisztán működik, nehéz árversenyben a többiek alá menni. Sok embert, céget és autót érint a módosítás, de külföldön ennél általában szigorúbb szabályozások érvényesek. Aki eddig is járt külföldre, annak emiatt nem hoz nagy változást az új rendszer.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Hirdetés