Autó László Ferenc 2021. november. 23. 06:41

Pofás pofátlanság: teszten a Hyundai Ioniq 5 villanyautó

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Meghajtottuk az új dél-koreai elektromos autót, amely karakteres formaterve, hatalmas utastere és remek hatékonysága révén pofátlan mennyiségű borsot tör a riválisai orra alá.

Egy nagy átverés. Konkrétan ez jutott azonnal az eszünkbe, amikor először kerültünk testközelbe a Hyundai új elektromos autójához, ami élőben nagyon más méretű, mint amekkorának a steril sajtófotók alapján gondolhatnánk. Az Ioniq 5 szó szerint hatalmas, és nemcsak a méretét, hanem a karakterét tekintve is.

2021-ben végre érkezett egy olyan villanyautó, mely mer egy kicsit különbözni az abszolút egyenforma szabadidő-autó társaitól. Ráadásul teszi mindezt úgy, hogy a használhatóság terén semmilyen kompromisszumot sem kell kötnünk, és tulajdonképpen még az ára is rendben van. Túl szép, hogy igaz legyen? Utánajártunk.

László Ferenc

Vissza 47 évet!

A designerek annak a legelső Hyundai Ponynak a kialakításából merítettek ötleteket, melyet 1974-ben a Torinói Autószalonon tárták a nagyközönség elé. Ez nem éppen tegnap volt, ráadásul akkoriban mifelénk nem pont a koreai autók, hanem a Zsigulik és társaik voltak fókuszban, így aztán 2021-ben kevesek agyában él élénken a designalapokat adó és nem mellesleg Giorgetto Giugiaro által tervezett felmenő.

Ez azonban nem is feltétlen baj, az Ioniq 5 formatervébe mindenki azt láthat bele, amit akar. A karakteresen szögletes vonalvezetés láttán jelen sorok írójának a legendás Lancia Delta HF Integrale villant át az agyán, egy fiatalabb szemlélődő pedig nemes egyszerűséggel Minecraft autónak titulálta jelen tesztalanyunkat.

László Ferenc
László Ferenc

Utóbbi nem véletlen, ugyanis a fényszórókat és a hátsó lámpákat méretes pixelek alkotják, valahogy úgy, mint az említett játékprogram virtuális világának minden elemét. A merészen egyedi és tapasztalataink szerint leginkább a férfiak tetszését elnyerő formatervet éles vonalak szabdalják kisebb felületekre – ilyen merész, mégsem túlságosan megosztó designnal egyik konkurens gyártó kínálatában sem találkozhatunk.

Hagyományos hűtőrács nem meglepő módon nincs, és az aerodinamikai jellemzők javítása érdekében látványosan az ajtókba süllyesztették a kilincseket. Digitális visszapillantó nincs, és emiatt nem is ejtünk könnycseppeket, azért viszont már igen, hogy lespórolták a hátsó ablaktörlőt. Nagy tempónál ugyan nem igazán hiányzik ez utóbbi alkatrész, kisebb sebességnél viszont túl gyengék a hátsó légáramlatok ahhoz, hogy önmagukban meg tudják tisztítani a hátsó ablakot.

László Ferenc

Méretkérdés

Hogy pontosan mekkora az Ioniq 5? Nos, konkrétan 4,63 centiméter hosszú, ami azt jelenti, hogy 35 centiméterrel több helyet igényel magának a parkolóban, mint az aktuális Volkswagen Golf. És csak hajszálnyival rövidebb, illetve alacsonyabb a Skoda elektromos szabadidő-autójánál, az Enyaq iV-nél. Ugye, hogy ez a fotókról nem feltétlenül derül ki?

És ami ennél is meglepőbb, az a tengelytáv. Tessék megkapaszkodni, az Ioniq 5 tengelyei kereken 3 méterre helyezkednek el egymástól. Segítünk ezt egy picit elhelyezni a számegyenesen: az Enyaq iV 23,5 centiméterrel rövidebb tengelytávú az új Hyundainál, mely e tekintetben tökéletesen pariban van a kifutó rövidebb VW Multivannel. Igen, a hétszemélyes dobozos német kisbusszal.

László Ferenc

A lehetőségekhez képest a sarkokba kitolt kerekek miatt hatalmas, rendkívül tágas az utastét. A hátul helyet foglalók lábhelye kis túlzással élve tánctérnyi méretű, és szerencsére a fejtérre sem lehet panasz. A már jól ismert E-GMP platform miatt a padló teljesen sík kialakítású, így a hátul középen ülő utasnak is remekül elférnek a lábai.

A variálhatóságra sem lehet panasz, ugyanis a hátsó ülések az ötletes sín megoldásnak köszönhetően 13,5 centiméteres távolságon előre-hátra tologathatók. Az ötajtós kialakításnak köszönhetően remekül pakolható csomagtér alaphelyzetben 527 literes, a 60/40 osztatú hátsó üléstámlák ledöntésével pedig egészen 1587 literig bővíthető.

László Ferenc
László Ferenc

A koreai gyártónak sok riválisától eltérően elöl is sikerült kialakítania egy kis extra csomagteret, melybe kiviteltől függően 27-57 liternyi apróság pakolható be. Vagy például akár a töltőkábelek. A vontatásnak sem ellensége az új Ioniq, mely kiviteltől függően 750-1600 kilogrammos pótkocsit húzhat maga után.

László Ferenc

Milyen belül?

A külső designhoz hasonlóan az utastér is kellően futurisztikus, enyhén koncepcióautós hangulatú, de úgy tűnik, hogy az ezen szakterületen dolgozók ezúttal kicsit kevésbé élhették ki a fantáziájukat. Az alul enyhén csapott kormányban körülbelül olyan kevés érzelem fedezhető fel, mint a belső kilincseken vagy az ablakemelő gombokon. Viszont mindenképpen jó hír, hogy utóbbiakból a VW-től eltérően ezúttal nem spóroltak le néhányat.

Alapáras a teljesen digitális műszerfal, melyen két darab 12,3 colos LCD panel teljesít szolgálatot. A műanyag panel fehér színében kevés szépséget és értelmet fedeztünk fel, a kijelzők képminőségét azonban egyáltalán nem érheti kritika.

László Ferenc

A felhasználói felület ízlésesre sikeredett, viszonylag gyorsan megtalálható minden gyakran használt funkció, a rendszer pattogósan gyors, akadást, lefagyást egyetlen egyszer sem tapasztaltunk az egyhetes tesztidőszak során. Ki merjük jelenteni, hogy a VW-konszern infotainment rendszere a kanyarban sincs ehhez képest.

A fontosabb funkciók dedikált nyomógombokat kaptak az érintőkijelző alatt, és vélhetően sokan örülnek annak, hogy a klíma is egy külön kis panel révén vezérelhető. Ettől balra található a Start/Stop gomb, a menetirányváltó vaskos karja pedig a kormánytól jobbra, alul kapott helyet.

Tárolóhelyekből nincs hiány, a fiókként kihúzható kesztyűtartó hatalmas, ezenkívül USB-A portokról és egy szivargyújtóról is gondoskodtak a tervezők. Alapáron jár a kétzónás klíma és a 6 hangszórós hifi, a 8 hangszórós Bose hifi 250 ezer, a holttérfigyelő 195 ezer, a parkolósegéd 95 ezer, a bőr-szövet ülésborítás 150 ezer, a hátsó ülések alatti konnektor 100 ezer, a Qi mobiltöltő pedig 50 ezer forintba kerül.

László Ferenc

László Ferenc
Hajtás pajtás

Az Ioniq 5 szimpla- és duplamotoros, kis és nagy aksikapacitású változatban kapható. Hozzánk egy csak hátul hajtó, de nagyobb teleppel szerelt példány érkezett, melynek 218 lóereje és 350 Nm-es nyomatéka, ha nem is Tesla-szintű, de igen korrekt menetteljesítményeket biztosít. A 0–100 megvan 7,4 másodperc alatt, és az összes kivitel végsebessége 185 km/h-ra van korlátozva.

A 170 lovas alapmodell sem mondható alulmotorizáltnak a maga 8,5 másodperces 0-100-as szintideje révén, az összkerekes 306 lóerős csúcsváltozat pedig 5,2 másodperc alatt katapultál álló helyzetből 100-as tempóra.

László Ferenc

A hátsókerék-hajtást sikerült úgy hangolni, hogy alaphelyzetben teljesen bolondbiztos, de ha kicsit feszegetjük a fizika határait, akkor finoman azért tudtunkra adja, hogy az erő hátul szabadul rá az aszfaltra. A vezetési élmény a 2 tonna körüli tömeg és a méretes test ellenére egész korrektnek mondható, a kormányzás és a futómű is nagyon rendben van. A kormány végállástól végállásig 2,67-et fordul, a 12 méteres fordulókör nem különösebben jó.

A motorfék és ezzel párhuzamosan a rekuperáció ereje a kormány mögötti fülekkel szabályozható a végtelenségig történő szabad kigurulás és a gázelvételre azonnal erőteljes fékezés között. Legerősebb motorfék esetén remek egypedálos kezelhetőséget kapunk, ilyenkor az esetek 90 százalékában még csak gondolnunk sem kell a fékpedál megérintésére.

László Ferenc

A 72,6 kWh kapacitású akkumulátor a gyári adatok szerint 481 kilométeres hatótávot biztosít, ami ezúttal sokkal több egyszerű levegőbe beszélésnél. Olyannyira, hogy az ideálisan kellemes őszi hőmérséklet melletti teszthetünk során egy alkalommal 500 kilométert meghaladó hatótávot is sikerült feljegyeznünk. Sok riválistól eltérően az Ioniq nem a 2x, hanem egyértelműen a 1x kWh fogyasztási értékekről szól, és messze nem lehetetlen vele 15 kWh alá becsúszni.

Kár, hogy a hőszivattyú nem alapáras, hanem közel 400 ezer forintos tétel, és a külső eszközök (elektromos fűkasza, porszívó, kávéfőző) számára akár 3,6 kW-os töltési teljesítményt biztosító opcióért is elkérnek 100 ezer forintot.

László Ferenc

Az 58 kWh-s kisebb telep maximum 180, a nagyobb akkumulátor akár 220 kW-tal is tölthető 800 V mellett. Ilyen DC lehetőség esetén akár 17 perc alatt megoldható egy 10-ről 80 százalékra történő feltöltés. 50 kW-os DC-töltő esetén közel 1 órás szintidőre lehet számítani, 11 kW-os AC teljesítmény mellett 6 óra a teljes töltés, míg otthoni 230 V-os normál dugaljjal több mint 30 órát vesz igénybe a produkció.

Magasabb felszereltség esetén közel félmillió forintért napelem is rendelhető a tetőre, mely ideális esetben évente 1500 kilométernyi ingyen zöldenergiát biztosíthat.

László Ferenc

Konklúzió

+: karakteres formaterv, tágas utas- és csomagtér, korrekt menetdinamika és hatótáv, gyorstöltési lehetőség, jó ár-érték arány.

: egyeseknek túl nagy és nehéz lehet, az utastér lehetne kicsit jobb minőségű és fantáziadúsabb, nincs hátsó ablaktörlő.

A Hyundai jól érezhetően apait-anyait beleadott az Ioniq 5 fejlesztésébe. A formaterv üdítően egyedi lett, az utastér és a csomagtér egyaránt hatalmas, a menetteljesítmények rendben vannak, és a hatótávra sem lehet panasz. Természetesen ez sem teljesen hibátlan kocsi, mindenesetre úgy gondoljuk, hogy adottságai révén remek eséllyel lehet akár a 2022-es Év Autója.

Legolcsóbban 15 millió forint ellenében vásárolhatunk Ioniq 5-öt, ekkora összeg olvasható ugyanis a kisebb akkumulátoros, hátsókerék-hajtású alapmodell árcéduláján – a hozzánk érkezett nagyobb telepes és ugyancsak hátulhajtós kivitel pedig 16 millió forinttól indul. Az összkerekes változatokért aksitól függően minimum 16,3-17,3 millió forintot kérnek el, felszereltségi szintből négy áll rendelkezésre.

Az ugyanerre a platformra épülő testvérmodell, a nagyon más formavilágú Kia EV6 170-585 lóerős változatai 16,2-24,5 millió forintba kerülnek. A Skoda Enyaq iV 204 lóerős és 77 kWh-os változatának alapára cikkünk írásakor 19,1 millió forint.

László Ferenc