Autó hvg.hu 2021. március. 11. 16:20

Magyarországon is fejlesztik a Rolls-Royce repülő taxijainak motorját

A brit cég légiközlekedési részlegéről van szó, amely elektromos repülőgép motorokat szállít helyből le- és felszálló kisgépekhez.

Bár a Rolls-Royce mint a leghíresebb luxusautó-márka igen jól ismert, de a cégcsoport legalább ilyen fontos részlege a repülőgépmotor és katonai célú gépeket gyártó egysége is. A Rolls-Royce Electrical most a Vertical Aerospace nevű, szintén brit vállalattal összefogva arra készül, hogy piacra dobják az első kis méretű utasszállító eVTOL-t – Vertical Take-Off and Landing –, vagyis helyből fel- és leszálló járművet. (A "repülő autó" elnevezés tehát nem pontos, azonban általánosításként a hasonló szerkezetekre meghonosodott ez a megjelölés.)

A teljesen elektromos VA-4X nevű járművet 8 propeller mozgatja majd. A tervek szerint a gépnek még idén el kell készülnie és 2024-től elindítanák a sorozatgyártását. A VA-4X négy embert szállíthat egyszerre maximálisan 200 km/h-s tempóval nagyjából 200 kilométeres távon. A gépet olyan Rolls-Royce motorok fogják hajtani, amelyek emelő- és tolóereje 100 kW lesz.

A projekten 150 mérnök dolgozik a cégeknél többek közt Németországban, az Egyesült Királyságban, és – mint az Autoevolution oldal írja – Magyarországon is. A Rolls-Royce-nak nálunk közel száz mérnök dolgozik, kifejezetten ilyen hibrid-elektromos hajtás- és energiaátalakító rendszereinek fejlesztésén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.