A brit Temcover biztosító felmérése szerint az ottani autósoknak csupán kis százaléka visel maszkot annak ellenére, hogy sokan idegeneket is felvesznek útjuk során.
Nem túl rózsás a helyzet Nagy-Britanniában a koronavírus-járvány szempontjából. A brit kormány egyik egészségügyi tanácsosa szerint a nagy-britanniai koronavírus-helyzet a járvány márciusi elhatalmasodásának időszakához hasonló fordulópont előtt áll, de azonnali cselekvéssel meg lehet akadályozni, hogy "a történelem megismételje önmagát". És könnyen lehet, hogy ez a cselekvési terv az autósokat is nagy mértékben érinti majd.
A járműbiztosításokat kínáló brit Tempcover felmérése szerint a sofőrök mintegy 58 százaléka még a pandémiás helyzet ellenére is vesz fel utast a kocsijával, ezzel pedig aktívan hozzájárulhatnak a vírus terjedéséhez.
Persze nem önmagában az utasfelvétel a gond, hanem az, hogy csak nagyon kevesen tartják be a járvány megfékezése szempontjából fontos intézkedéseket. A sofőrök csupán 18 százaléka kéri azt az utasától, hogy vegyen fel arcmaszkot, és maguk a sofőrök még ennél is kisebb arányban viselnek védőfelszerelést, mindössze 14 százalékuk – írja az Express.
A kézfertőtlenítés szempontjából már valamivel jobb a helyzet. A felmérés szerint az autósok több mint fele vezetés előtt és után is fertőtleníti a kezét, és harmaduk az utasokat is megkéri ugyanerre. Más kérdés, hogy ez így még önmagában édeskevés, ha nem viselnek arcmaszkot.
A szakemberek szerint az autósokat fel kellene világosítani arról, miként terjedhet a koronavírus egy olyan zárt térben, mint a kocsi utastere.
Ennek egyik módja az lehet, ha felszólítják a sofőröket, hogy mindig viseljenek arcmaszkot, ha utasuk is van, illetve résnyire mindig hagyják lehúzva az ablakot, hogy a jármű ki tudjon szellőzni. Az utasoknak a lehető legmesszebb kell ülniük a sofőrtől, akinek pedig kötelessége, hogy fertőtlenítse az összes felületet, amivel az utasa érintkezhetett – jegyzi meg a lap.
A Tempcover elemzői szerint az nem valószínű, hogy a brit kormány korlátozásokat vezetne be az autózásban, mert nagyon sokan használják a járművüket arra, hogy eljussanak a munkába. Az viszont elképzelhető, hogy a járvány legkritikusabb területein szigorúbb szabályok vonatkozzanak a sofőrökre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.