Ha ez a módszer tényleg működik, felkészülhetnek a hatóságok, hogy tömegével lesznek a jogi kiskaput kihasználók, akik tilosban parkoltak.
A D.A.S. jogvédelmi biztosító iroda tett ki az oldalára egy esettanulmányt, amelyben egy parkolási bírságot „úszott meg” segítségükkel egy ügyfél.
Ügyfelük egy megállni és várakozni tilos jelzőtábla hatálya alatt várakozott az autójával, amelyet nem vett észre, ezért megbírságolták. A közterület felügyelet 10 ezer forint helyszíni bírság megfizetésére kötelezte.
Van egy jogi lehetőség azonban, aminek révén úgy tűnik végtelenül egyszerűen megúszható egy ilyen bírság. A teendő, hogy nem fizeti be a közterület felügyelet felhívására a bírságot az illető, ezt követően az ügye szabálysértési eljárássá minősül át.
A rendőrségnek a bírság kiszabása érdekében fel kell derítenie az elkövető kilétét, mivel a várakozás szabályainak megsértése esetén nincs objektív felelősség.
A gépjármű üzembentartójának azonban lehetősége van megtagadni a vallomástételt arra hivatkozva, hogy sem magára, sem közeli hozzátartozójára nem köteles terhelő vallomást tenni.
Az illető így is tett a rendőrség pedig az eljárást megszüntette, mert nem derült fény az elkövető személyére.
Frissítés: A D.A.S iroda a következőkkel kiegészítette a fenti esetet: A szabályszegések közül csakis azokban az esetekben lehet a hatóság felhívására megtagadni a nyilatkozattételt az elkövető személyét illetően, amikor az ügyben szabálysértési eljárás indul a szabályszegés miatt. Ebben az esetben valóban nem érvényesül az objektív felelősség elve. Abban az esetben azonban, amikor közigazgatási eljárás indul, nincs jelentősége annak, hogy ki vezette ténylegesen a járművet, bár az üzembentartó ilyen esetben is élhet igazolással a mentesülés érdekében. Ez utóbbi esetben ráadásul nem tagadható meg a nyilatkozattétel sem a járművezető személyét illetően.
További kérdésekkel is keressük őket, amint válaszolnak a cikket tovább bővítjük.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.