Autó hvg.hu 2014. április. 26. 05:00

Elárulja a kormánykerék, ha nem elég éber a sofőr

Az autóvezetők éberségének folyamatos ellenőrzését szolgáló, ám teljesen új közelítésű megoldással kísérleteznek az amerikai Washington State University-n. A fejlesztés alatt álló rendszer nagy előnye lehet, hogy a jelenlegiekkel ellentétben utólag is beépíthető.

A sofőrök éberségének szondázásra szolgáló rendszerek jelenleg drágák és zömmel kamerás, szenzoros arc- és szemfelismerő megoldásokon alapulnak. Számos adat igazolja, hogy ezek révén mérsékelhető a balesetek száma, ráadásul az autógyártók sem borítanák vödörszámra a pénzt az ilyen rendszerek fejlesztésébe, ha nem lennének érdemi, kézzel fogható eredmények.

Sok mindenről árulkodik a kormánykerék mozgása
youtube

A Washington State University kutatói szerint nem a kamerákon alapuló megvalósítás az egyetlen lehetséges út: a szakemberek egy olyan megoldáson dolgoznak, amely a kormánykerék állásának és mozgásának folyamatos megfigyelésével ellenőrzi a sofőr éberségét.

„A sávelhagyás detektálására szolgáló videóalapú rendszerek működése nehézkes, ráadásul ezek túlságosan drágák is. Nem működnek jól hóval borított vagy kanyargós utakon, sötétedéskor és akkor sem, amikor az útburkolati jelek kopottak vagy teljesen eltűntek” – mondta a projektet vezető professzor, Hans van Dongen.

„Amikor a sofőr nem eléggé éber, a kormánykereket sem annyira stabilan forgatja. A kormány mozgásával kapcsolatos szignált az általunk fejlesztett egység feldolgozza, így ennek köszönhetően a sofőr éberségének csökkenése már az előtt jelezhető, hogy az veszélyessé válna” – magyarázta az újítás lényegét a professzor.

A rendszer tökéletesítésén jelenleg is dolgoznak és az illetékesek szerint komoly előnye lehet a megoldásnak, hogy olcsóbb és utólag is beépíthető az autókba. A nagy kérdés csak az, hogy van Dongenék újdonsága mikorra juthat el arra szintre, hogy elindulhasson a forgalmazása…

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.