Autó Biró Csongor 2012. január. 30. 23:22

Audi Q3 teszt: életmentő összkerékhajtás

Kupészerű formája ellenére az Audi Q3 egyértelműen a Q-család tagja: robusztus, agresszív és nagyon feltűnő. Megbámulják, a tekintetekben a csodálat és az értetlenség vegyesen megjelenik. Az emberek hozzászoktak az Audihoz, de a megszokottól eltérő formát, látványt kicsit nehezen fogadják be. Sokan a tesztautó színétől is sokkot kaptak, én sem emiatt szerettem meg a Q3-ast. Riasztó fényezése azt jelzi, hogy veszélyes méregzsák, dögös kis bestia, amellyel nem illik packázni.

Sokan nem értik, miért kell az Audinak ennyire szertágazó termékkínálatot felmutatnia. Akik ezzel nincsenek tisztában, azt sem értik, miként nő folyamatosan a kiszállított Audik száma a válságos évek ellenére. Hogy tud 1,3 milliónál is több kocsit eladni évente? Kell ehhez a Q-széria minden egyes autója, többek között nagy feladat vár a Q3-asra is, főként a világ sokkal fejlettebb demokráciáiban és persze Kínában számítanak vásárlói rohamra.

Az Audi Q3 4,39 méter hosszú, 1,83 széles és 1,6 méter magas. Csomagtér-ajtajának kialakítása hasonló a nagyobb testvérein, a Q5-ön és a Q7-en alkalmazotthoz. A xenon plusz fényszórókhoz (356 ezer forint a felára) kapcsolódóan hátul kizárólag LED-csíkok világítanak, amelyek legalább annyira látványosak, mint az első LED-es nappali fény. Szerintem ez a legszebb, amit eddig autóra tettek.

bcs

A Q3 elsőrendű műszaki színvonalát nem érheti kétség. A kocsi azonban lecsupaszítva is tetszett volna, mert jó vezetni, biztonságosan uralható, dinamikusan hadra fogható, ám túl lett cicomázva. A belső hangulatvilágítási csomag (86 ezer forint), az elektromosan állítható és fűthető ülések (alcantarával kb. 550 ezer forint), a kétzónás légkondicionáló berendezés (198 ezer forint), a színezett hátsó üvegezés (145 ezer forint), a háromküllős, bőrbevonatú kormánykerék (140 ezer forint), a xenon plus fényszórók adaptív technológiája és a távolsági világítás asszisztens (a kanyarodó fény 127 ezer forint) mind pénznyelő tulajdonságok, javítják a vezetés kényelmét, ám nagy árat kell fizetni értük. 15 millió forint nagyon sok egy ilyen méretű autóért, még akkor is, ha megdolgoztak a gyártól minden fillérért. Navigáció félig volt a kocsiban, SD-kártya hiányzott csak ahhoz, hogy működjön is (az MMI információs és szórakoztató rendszer felára 982 ezer forint).

Alapára is magas, ezzel a motorral és váltóval 11,33 millió forintért mérik, a tesztautó közepes felszereltsége további 4 milliót ért, de ha mindent belekérünk, ne lepődjünk meg a 20,76 milliós végösszegen sem.

177 lóerő nem kevés egy ekkora testben, parádésan tol a 380 Nm-es nyomaték, bírtam vele minden métert, feleségem szerint túlzásba is vittem a sportos vezetést. Még sima D állásban is izgalmas vezetni a kocsit, ám ha S állásba húzzuk a váltókart, egyenesen sportkocsis géneket csalunk elő a Q3-ból, a 18 hüvelykes felnikre húzott sportos téli gumik partnerek a száguldásban. Kihúzatva szépen morog a kétliteres dízel, voltak olyan pillanatok, amikor egy jó szívó benzines berregése szólt mögöttem. Mindeközben nem mohó: a több mint 400 kilométeres tesztút során hajtós, vad vezetéssel, állandó fűtéssel, ülésfűtéssel 8 litert fogyasztott az autó átlagban 100 kilométerenként.

Tetszett a kormány fogása, precízen vezethető az autó. Annyira precíz és feszes, hogy a quattro összkerékhajtással karöltve életet is mentett. Porsche-vezetésről, átszállásos repülésből tértem haza, hideg volt, fagyott az út és siettem haza. Egy új útszakaszon, ahol az állatok még nem vettek tudomást arról, hogy lakhelyüket végleg feldúlta az ember, nagy sebességgel robogtam, élvezve a Q3-as gyorsan felfűthető melegét. Mintha egy álomból ébredtem volna, annyira hirtelen termett előttem egy a filmekből ismert, farkasszerű, hatalmas termetű szürke-fekete juhászkutya, akit abban a pillanatban még farkasemberként is azonosítottam volna. Nem is értem azt a nyugalmat, és az a rutint, ahogy megoldottam a feladatot. Elvettem a gázt, ugyanakkor jobbra, majd balra kormányoztam az autót, úgy, hogy nem érintettem a kutya lompos farkát sem (észre sem vett az állat), de nem is futottam le az útról. A frissen épített murvás padkáról nehezebb lett volna a visszatérés. A gyors jávorszarvas-tesztben nagy segítségemre volt a quattro hajtás, nélküle biztos, hogy nem kerülöm el az ütközést, vagy rosszabb esetben a belengő autó borulását. Másnap fényes nappal könnyen megtaláltam a helyszínt, amit én megúsztam, azt egy másik autós nem, és sajnos a kutya sem.

Terepen nem próbáltam az autót, 17 centis hasmagassága nem sokat enged, de földúton alkalmassá teszi gyorsabb autózásra és padkák melletti parkolásnál sem kell félteni.

Az Audi Q3 az első spanyol Audi, de ez nem jelent semmi rosszat, az autó ugyanúgy van összerakva, mintha Ingolstadtban, vagy Győrben gyártották volna. A tervek szerint évente 100 ezer Audi Q3-as gördül le a futószalagról a három műszakos martorelli üzemben, ahol eddig csak Seatot gyártottak. A két márka 330 millió eurót fordított a Q3 gyártásához szükséges létesítmények és infrastruktúra kiépítésére.

A gyártási programon belül megfelelő körülményeket teremtettek a széles Audi termékpaletta új tagja számára: felépítettek egy új, 30 ezer négyzetméteres összeszerelő üzemet, amelyet a Q3 gyártásához 450 ultramodern robottal szereltek fel. A műszaki áttörések között említhető a különleges tetőkupola alkalmazása. Ez a találmány Németországból, az Audi ingolstadti gyárának présüzeméből ered. Ezt a kupolát és számos robotkezet használják ahhoz, hogy a tetőt az autó karosszériájára szereljék. Kialakításnak köszönhetően a Q3 alapváltozatának tömege kevesebb, mint 1500 kilogramm. A motorháztetőt és a hátsó lámpákat is magában foglaló csomagtér-ajtó alumíniumból készül, a biztonságos és masszív utastér pedig kiemelkedően nagy szilárdságú acélt tartalmaz. Az Euro NCAP a legmagasabb, azaz ötcsillagos minősítéssel értékelte az Audi Q3 passzív ütközésbiztonságát. Légellenállási együtthatója kedvező, mindössze 0,32, ami jelentősen hozzájárul az üzemanyag-fogyasztás csökkentéséhez.

A csomagtér 460-1365 literes befogadóképességet kínál, amely ideális sportolási és szabadidős tevékenységekhez. Az alapfelszereltség számos opciós felszereléssel egészíthető ki (parkolórobot, sávtartó, holttérfigyelő, panorámatető, állítható, alkalmazkodó futómű, TV-vétel, Bose hangrendszer, 19-es felnik).

A tesztünkben szereplő legerősebb dízelmotorhoz quattro állandó összkerékhajtási rendszer és hétfokozatú, a fokozatokat villámgyorsan kapcsoló S tronic sebességváltó társult. Az S tronic új tulajdonságát - lejtőn gurulva a kettős tengelykapcsolós sebességváltó szétold, és lehetővé teszi a Q3 motorfékmentes gurulását - nem tudtuk kipróbálni, mert a tesztautóban nem volt Audi drive select (normál, sport, takarékos, kényelmes futómű-kormányzás-gázreakciók beállítása) rendszer. A fokozatokat a kormánykeréken elhelyezett fülekkel is kapcsolhatjuk (ez is opciós), ám már megszoktuk, hogy ezt érdemes az elektronikára bízni, elég gyorsan és biztosan működik. A szervokormány elektromechanikus, előnye, hogy kevesebbet fogyaszt vele az autó, ám, ha a start-stop lekapcsolja a motort, akkor a szervohatás is megszűnik.

Négylengőkaros hátsó felfüggesztése elkülönítve kezeli a hossz- és keresztirányú erőhatásokat. Az elektromechanikus kormányrásegítés érzékenyen, pontosan és rendkívül hatékonyan működik, míg a széria elektromechanikus rögzítőfék csak tovább fokozza a kényelmet.

Az Audi Q3 elektronikus menetstabilizálójának (ESP) része az elektronikus differenciálzár, amely – a jármű kanyarsebességének határánál – szabályozza a hajtóerő előosztását a kerekek között kis, alig észlelhető fékezések segítségével. Az ESP kiviteltől függetlenül utánfutó-stabilizálást is tartalmaz. Az Audi Q3 izmos dízelmotorjával hajtva két tonna tömegű utánfutót is vontathat. Kocsinkat visszagurulás-gátló funkcióval szerelték fel (később lejtmenetvezérlés is rendelhető majd).

Műszaki adatok és képek az Autómenedzser.hu autós portálon.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?