Hogyan pakoljon az autóba? Gyerek, kisállat, bicikli
A férfiak állítják: csak ők tudnak igazán jól bepakolni az autóba egy-egy nyaralás előtt. Sok családnál éppen ezért ez az apa dolga. Ám nem elég, ha sikerül betuszakolni a rengeteg bőröndöt, táskát, játékot a csomagtartóba, az sem mindegy, hogyan rögzítjük ezeket. Menet közben ugyanis akár balesetveszélyes is lehet az odadobott, nem rögzített csomag. Amikor pedig gyerekkel indulnak hosszabb útra a megfelelő szórakozásról is gondoskodni kell. Nem mindegy tehát, mit visz magával az útra. Ilyenkor tehát az anyukák szerepe is megnő.
Kalaptartó
A nevéből is következik, hogy az autó ezen részén csak olyan könnyű tárgyakat helyezhetünk el, mint például egy kalap. A nehéz és hegyes tárgyakat tilos ide tenni, mert egy hirtelen fékezésnél akár halálos következménye is lehet hanyagságunknak.
Szakemberek azt tanácsolják, hogy aki kombi autóval kel útra, az a hátsó csomagteret egy hálóval válassza le az utastértől. Fontos továbbá, hogy a megengedett terhelést soha ne lépje túl az autóban.
Élelem és játék
Ahol kisgyermek van a családban, ott nemcsak a nyaralások alkalmával, de már egy rövidebb autós utazás során is szükség lehet élelemre vagy néhány játékra. Nem árt, ha ezeket könnyen elérhető helyre teszi. Főleg nyáron, a kánikula idején fontos, hogy hosszabb várakozás, dugó esetén a kicsiknek elegendő folyadék utánpótlás legyen az autóban. Nem zavarják továbbá a gyerekek a vezető szülőt, és így elkerülhetők a figyelmetlenségből adódó balesetek, ha a kicsiket játékokkal – kártya, baba, kisautó, a nagyobbaknak konzol – foglalja le. De egyszerű, ám igen jó szórakozás lehet továbbá, ha megpróbálják előre kitalálni, milyen színű lesz a következő szembejövő autó, vagy az, amelyiket legközelebb megelőzik. Ezenkívül természetesen hangos könyvvel, vagy bármilyen zenés, mesés cédével is lefoglalhatja a kicsiket.
Háziállat
Aki háziállatot is visz magával, gondoskodnia kell a biztonságos szállításról. Kutyáknak, macskáknak kapható úgynevezett szállító doboz. Ebben az állatnak van elég helye a mozgásra, fel tudnak benne állni, és még fordulni is tud. Fontos a megfelelő levegőztetés. Külföldi utazás esetén érdeklődjön előre arról, milyen papírok szükségesek az állat beutaztatásához. 2004-től ugyanis az EU országokban megkövetelik az állatútlevelet is, ami tulajdonképpen egy nemzetközi oltási bizonyítvány. Lényeges, hogy ezek ne a csomag legalján kapjanak helyet, hiszen elképzelhető, hogy útközben kérik ezeket az okmányokat.
Bicikli
Ha kerékpárt visz magával, ne feledkezzen meg az autó megváltozott viselkedéséről sem. A tetőcsomagtartón lévő bicikli ugyanis megduplázza a légellenállást. Ez pedig akár 20 százalékkal is megnövelheti a fogyasztást. Ugyanakkor fékezésnél és kormányzásnál is másként viselkedik az autó. A legmagasabb sebesség ilyen esetben még a német autópályákon is csak 130 kilométer/óra legyen. Aki sok stressztől és kényelmetlenségtől szeretné megkímélni magát, jobban jár, ha a nyaralás helyszínén bérel biciklit. Sok helyen a kölcsönzési díj kevesebb, mint a megnövekedett üzemanyagköltség szállítás esetén.
Utánfutó, lakókocsi
Aki lakókocsit visz magával, annak természetesen szintén figyelnie kell a csomagok megfelelő elhelyezéséről. A nehéz tárgyakat, jól rögzítve tegye a lakókocsi padlójára. A könnyebb csomagokat pedig tegye a felső szerkényekbe, de azokat se felejtse el bezárni.