Veszélyesek a babautánfutók – teszt
Egyre többen szerveznek családi biciklis kirándulást. Ma már számtalan olyan eszközt kínálnak a cégek, amelyek megkönnyítik a közös kikapcsolódást. Ahol a gyerekek már idősebbek, ott értelemszerűen mindenki a saját bringáját tekeri. Ahol azonban kicsik a gyerekek, ott utánfutóval, tandemmel vagy úgynevezett vontatórúddal viszik az apróságokat a szülők.
Az ADAC német autóklub alaposan megvizsgálta ezeket az eszközöket. Az eredmény lesújtó: a rendszerek egy része mérgező anyagból készült alkatrészeket tartalmaz, továbbiaknak könnyen eltörhet a váza. Tizenkettőből kilenc tartórendszert az ADAC veszélyesnek tartott a mérgező alapanyagok miatt. Öt esetben a károsanyag-koncentráció olyan erős volt, hogy akár rákot is okozhat. A tucatnyi tesztelt termékből mindössze három győzte meg a szakembereket.
A vizsgálat során a termékeket alapos piaci kutatás után választják ki. Névtelenül vásárolják meg kereskedőknél, interneten, vagy az új, még nem kapható termékeket a gyártótól kérik be. Az ADAC tesztje nyomán a Burley cég felfüggesztette két terméke árusítását, amíg a megfelelő alapanyagot megtalálják. De nemcsak a mérgező anyagokat találták problémásnak. A leggyakoribb hiba a világítás hiánya.
Babautánfutót már 120 euróért is lehet kapni, ám a legdrágább modell ára elérheti a 850 eurót is. A vizsgált termékek közül a legjobb minősítést a Chariot Cougar 2 kapta. Sokoldalúsága győzte meg a tesztelőket. Negatívuma: az alapfelszereltsége nem tartalmaz hátsó világítást. Az ára 715 euró. A Propete Art 2906-nak nemcsak a hátsó lámpája hiányzik, hanem a legtöbb káros anyagot is ez tartalmazza, ráadásul esőben sem nyújt védelmet.
A teszt részleteiről cikk az Autómenedzser.hu autós portálon.