Hogyan előzzük meg a gumidefektet?
Az ADAC német autóklub statisztikái szerint 2008-ban több mint százezer alkalommal okozott balesetet gumidefekt Németországban. A károk nagy része elkerülhető lett volna, ha a vezetők jobban betartják a szabályokat.
Pótlás: a legjobb megoldás, ha egyszerre mind a négy gumit cseréli. Ha nem tud négy újat venni, akkor a jobb állapotban lévő gumikat tegye hátra. Ennek a sokak számára meglepő tanácsnak igen egyszerű oka van: a hátsó tengelynek nagy szerepe van az autó stabilitásában. Ha a hátsó gumik nagyon kopottak, akkor vizes úton könnyen kicsúszhat az autó oldalra. Felmérések szerint az oldalirányú kicsúszás sokkal veszélyesebb lehet, mint a frontális ütközés. Az autó orrában lévő energiaelnyelő zónák tompítják az ütközést, s a légzsák is megvédi valamennyire az utasokat.
Terhelés: vigyázzon arra, hogy soha ne terhelje túl az autót. A túlterhelés, az alacsony keréknyomás, a nagy sebesség és a magas hőmérséklet mind nagyon károsítja az abroncsot.
Parkolás: a padkáknál vigyázni kell. Aki parkolásnál rendszeresen súrolja a padkát, elsőre nem látható károkat okozhat a gumiban. Fontos, hogy ha padkára áll fel, akkor mindig a teljes gumifelület fent legyen.
Tárolás: a meleg, a nedvesség és a napsugárzás különösen károsítja a gumit. Fontos, hogy az abroncsokat száraz, hűvös, sötét helyen tárolja.
Nyomás: az alacsony keréknyomás hatására menet közben a gumi könnyebben felforrósodik, különböző alkotórészek könnyen leválhatnak. A nyomást célszerű kéthetente ellenőrizni.
Barázda: a nyári gumiknál minimum 2,5 milliméter, a téli gumiknál pedig 4 milliméter mélységű barázda az ideális. Ha kisebb ez a mélység, akkor nedves úton könnyen megcsúszhat a jármű.
Sérülések: a kis vágások – amit például egy csavar vagy üvegszilánk okozott – mentén nedvesség juthat a gumi belsejébe, ami így belülről is károsodik. Ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze vagy ellenőriztesse az abroncsokat.
Elöregedés: az ADAC szerint a nyolc évnél idősebb gumikat nem szabad használni.
A leggondosabb ápolás ellenére is előfordulhat, hogy valaki defektet kap. A szakemberek szerint ilyenkor a legfontosabb, hogy egyenesben tartsuk a kormányt, a sebességet lassan csökkentsük, és a járművet az út jobb oldalára kormányozzuk.