2009. március. 12. 20:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 12. 19:53 Autó

A gumik és az akkumulátorok okozzák a legtöbb lerobbanást

A német autóklub (ADAC) felmérése szerint 2008-ban a defektek, illetve a lemerült akkumulátorok okozták a legtöbb bajt az autósoknak. A gyártók a kereskedések, és autószervizek tudatlanságát okolják a sikertelenségekért. Ugyanakkor létezik olyan találmány, amely életet lehel a lemerülő akksiba.

© Autómenedzser
Az ADAC nemrég nyilvánosságra hozott statisztikája elég egyértelmű: az esetek több mint 35 százalékában az elmúlt évben defekt, vagy akkumulátor hiba miatt hívták ki a sárga angyalokat. Összesen 870 ezer esetben. Évek óta ez a szám állandóan emelkedik, és a lerobbanások nagy részéért az akkumulátorok a felelősek.

Szakemberek szerint azonban az ilyen hibák nagy részét el lehetne kerülni, ehhez mindössze egy utólag is beépíthető kütyüt kellene beszerelni a járművekbe. Klaus Krüger cége, a Novitec már tíz évvel ezelőtt piacra dobta a Megapulse-t. Ezt a kis szerkezetet viszonylag egyszerűen lehet az akkumulátor pólusaira helyezni. - Az akksi élettartama akár megháromszorozódhat ezzel a készülékkel – mondta Krüger a Die Welt című német napilap cikkében.

Az ilyen kijelentéseket általában mindenki kicsit kétkedve fogadja. Hiszen számtalan készülékkel kapcsolatban tényleg túloznak a gyártók. Ám Krüger szerkezetéről a szaklapok tesztjei, a Bécsi Technikai Egyetem kutatásai, valamint az osztrák és a német autóklub vizsgálatai is elismerően nyilatkoztak.

- Ahhoz, hogy megértsük a Megapulse-t, vissza kell emlékeznünk az iskolai kémiaoktatásra. Ez ugyanis nem boszorkányság. Az ólomakkumulátor lemezekből, ólomból, ólom-oxidból, továbbá 35 százalék kénsav, 65 százalék desztillált vizes oldatból áll. Ezt az oldatot elektrolitnak nevezzük, ez indítja be a kémia reakciót, amelyben elektronok mozognak. Az akkumulátorok azért öregednek el, mert belsejében szulfát képződik, ami kikristályosodik. Ezáltal csökken a kapacitása. A kikristályosodás folyamata megszüntethető.

- Az autók egyre nagyobb áramszükséglete, és a rövid útszakaszok miatt több áramot használunk el az akksiból, mint amennyit visszateszünk – magyarázza Krüger. A Megapulse pontosan ezt a kikristályosodást szünteti meg: a gépezet állandó, folyamatos impulzusokat bocsát ki az akkumulátorra, amelyek összetörik a kristályokat.

Fontos, hogy mindig legyen elegendő folyadék az akksiban, és tartósan több, mint 12,4 volt feszültség alatt legyen. Amennyiben csökken ez az érték, mindenképpen pótolni kell azt. A feszültséget szivargyújtóra szerelhető berendezésekkel is ellenőrizhetjük.

Autómenedzser

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.