2008. szeptember. 02. 08:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 02. 17:38 Autó

Mi történik, ha Audi Q7 csattan Fiat 500-zal? - videó

Terepjáró ütközik kisautóval – szinte mindennapi történet, legutóbb két napja Kondoroson esett meg -, kimenetele végzetes. Ezt a horrorjelenetet próbálta ki élesben az ADAC német autóklub egy törésteszt során. Az eredmény a várakozásoknak megfelelően alakult: a Fiat 500-asban utazók életveszélyes sérüléseket szenvednek.

© ADAC
A frontális ütközési teszt során, 56 kilométer/órás sebességnél a Fiat utazófülkéje ellenállt ugyan, de az utasokat érő erő a mért adatok alapján kritikus volt. Különösen a vezető van nagy veszélynek kitéve. A légzsákok nem tudták megakadályozni, hogy a fej nekicsapódjon az A-oszlopnak, illetve a felsőtest a kormánynak. A légzsák ugyanis röviddel azután, hogy a fő feladatát elvégezte, ki is durrant, nem fokozatosan engedett le. Ezen felül a tarkóra, a láb- és csípőtájra ható erők olyan nagyok, hogy a vezetőnél a nagyon súlyostól az életveszélyesig terjedő sérüléssel lehet számolni.

© ADAC
A kisautó hátsó ülésén helyet foglaló két gyermek sem úszná meg a balesetet sérülés nélkül. Ezzel szemben a Q7-esben az összes utas sokkal alacsonyabb veszélynek van kitéve. Az autóklub ennek okát elsősorban az Audi nagy tömegében, illetve a gyártó – másik autóra nézve – hiányos védelmi koncepciójában látja. A két autó orr-része, súlypontja nem összevethető; az autóklub technikusa szerint az Audi hosszanti merevítőjét nem úgy tervezték, hogy teljes hosszában alkalmas legyen az energia elnyelésére. Ezért kéri azt a gyártóktól az autóklub, hogy a SUV-kategóriában a terepjárók orrát úgy építsék, hogy az ütközési energia a deformálódás során elnyelődjön. A gyártók kölcsönös partnervédelmét még törvényileg is szabályoztatni kívánja az ADAC.



A Fiat 500-as amúgy az EuroNCAP töréstesztjén saját kategóriájában 5 csillagot kapott, míg az Audi Q7 csak négyet.

Autómenedzser

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.