BrandChannel Proxelan 2023. december. 18. 07:30

Így kezelhető a kismedencei fájdalom szindróma

Már az elmúlt évtizedekben is sok szó esett arról – több kutatás készült a témában –, hogy az ülőmunkát végzők milyen egészségügyi kockázatoknak vannak kitéve. Ezek közé tartozik például a kismedencei fájdalom szindróma (CPPS) is.

A kismedencei fájdalom szindróma egy olyan állapot, amelyben a nők és a férfiak kismedencéjében (azaz a medencefenék területén) tartós vagy visszatérő fájdalom jelentkezik. A kismedencében található szervek bizonyos betegségei – férfiaknál például a krónikus prosztatagyulladás, nőknél az endometriózis – okoznak leggyakrabban kismedencei fájdalmat, de sokszor ideggyógyászati kórképek is vezethetnek krónikussá váló fájdalmakhoz. Cikkünkben ezt a témát járjuk körül.

Mit jelent a szindróma egyáltalán?

A szindróma elnevezés nem egy konkrét betegséget jelent, hanem olyan tünetek összességét, amelyek gyakran együtt fordulnak elő, és bizonyos kóros állapotokra utalhatnak. Ugyanakkor – ezzel is nehezítve a diagnózis felállítását – nem mindig ugyanolyan intenzitással jelennek meg. A CPPS kivizsgálása és kezelése érdekében a leghatékonyabb a multidiszciplináris megközelítés, amelynek során több különböző szakirányt képviselő orvos együttműködve állítja fel a diagnózist.

Melyek a legjellemzőbb tünetek?

Kismedencei fájdalom szindróma (CPPS) esetén a tünetek nagyon változatosak lehetnek, és azok súlyossága is egyénenként eltérhet. A legjellemzőbb tünet a tartós, krónikus fájdalom a medence területén, beleértve az alhasat, a deréktájékot és az ágyékot is. A fájdalom intenzitása is változhat: van, amikor súlyosbodik, és olyan szakaszok is vannak, amikor enyhül. További tünete a fájdalmas vagy gyakori vizeletürítés lehet, ami a húgyhólyagban és/vagy a húgycsőben is érezhető. Sokan azért nem mernek orvoshoz fordulni, mert a probléma az életük intim területeit is érinti, és kellemetlennek érzik, hogy erről beszéljenek az orvosukkal. A CPPS mindkét nemnél okozhat fájdalmas együttléteket, diszkomfortérzést szexuális aktus közben, férfiaknál pedig erekciós zavarokkal is járhat. Fontos megjegyezni, hogy a kismedencei fájdalom szindróma tünetei más kóros állapotokban is előfordulhatnak, ezért kell mielőbb szakorvoshoz fordulni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

Hogy lehet kezelni a kismedencei fájdalom szindrómát?

Ez a tünetegyüttes nemcsak fizikai fájdalmakkal, hanem szorongással és pszichés stresszel is jár. Az érintettek gyakran keresnek kiutat a fájdalomból, fontos azonban tudni, hogy a CPPS kezelésére nincs egységes, végleges megoldás. Az ilyen típusú fájdalmak enyhítése hosszú és kitartó feladat, valamint a különböző szakterületen dolgozó orvosok és terapeuták összehangolt erőfeszítéseit igényli. Magyarországon például a Semmelweis Egyetemen alakult egy olyan multidiszciplináris munkacsoport, amely a kismedencei fájdalmak és funkcionális zavarok eredetét közösen keresi. Így a páciensek hamarabb juthatnak diagnózishoz és tünetenyhítő kezeléshez. Ennek azért van nagy jelentősége, mert egy szakorvos elsősorban a saját szakterületére koncentrál, pedig lehet, hogy az okot egészen máshol kell keresni. Például egy urológus az alhasi-kismedencei fájdalmat könnyen gondolhatja hólyag eredetűnek, holott lehet, hogy bélrendszeri okok állnak a háttérben.

A CPPS kezelésének legfontosabb lépése az okok kiderítése és azok kezelése. Gyakran valamiféle kismedencei gyulladás áll a tünetek hátterében, amelyet szakszerűen kell kezelni. A kezelés során az orvosok gyakran alkalmaznak gyulladáscsökkentő gyógyszereket és fájdalomcsillapítókat, amelyek enyhíthetik a fájdalmat és a gyulladást, de a probléma kiváltó okát nem szüntetik meg teljesen.

Mit tehetünk azért, hogy megelőzzük?

A pszichés tényezők is kiemelkedő szerepet játszanak: a stressz és szorongás hatására gyakran súlyosbodnak a tünetek, így a stresszkezelés, a relaxációs technikák elsajátítása és gyakorlása fontos része a terápiának. Pszichoterápia, meditáció, jóga és légzéstechnikák segíthetnek a betegeknek a stressz kezelésében, ezzel enyhítve a fájdalmat és javítva az életminőséget.

Az életmódváltás szintén kulcsfontosságú a CPPS kezelésében és enyhítésében. Az ülő életmód, az egészségtelen táplálkozás és a testmozgás hiánya számos egészségügyi problémát okozhat, beleértve a kismedencei fájdalom szindrómát is. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a megfelelő testtartás kialakítása segíthet a szervezetnek megbirkózni a stresszel és az esetleges gyulladásokkal.

A támogató terápiás módszerek – mint a masszázs, a fizioterápia és az akupunktúra – szintén segíthetnek a fájdalom enyhítésében. Ezek lazítják az izmokat, javítják a vérkeringést, és csökkentik a fájdalmat.

A kismedencei fájdalom szindróma kezelése tehát multidiszciplináris megközelítést igényel. Fontos az orvosok, terapeuták és betegek közötti együttműködés, hogy a legmegfelelőbb kezelési módszereket alkalmazzák. Az életmódváltás, a pszichés támogatás és a gyulladások kezelése mind részei lehetnek egy átfogó terápiás tervnek, amely enyhíti a tüneteket és segít a betegeknek javítani az életminőségüket. Fontos azonban tudni, hogy a végleges gyógyulás nem mindig lehetséges, így az elfogadásnak és a hatékony tünetkezelésnek igen nagy jelentősége van.

 

Hirdetés

A Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt hatású helyi készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van. Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat és a fájdalmat. Vény nélkül könnyen elérhető a hazai patikákban, ezért a fellángoló fájdalmak esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.

https://www.proxelan.hu/

Proxelan Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz