BrandChannel Proxelan 2024. augusztus. 07. 07:30

Ébresztő, fiatal férfiak!

Sokáig észre sem veszed, hogy beteg vagy, mert nem ismered fel a tüneteket. Ez az út az ártatlan vizelési zavartól a bizonytalan alhasi diszkomfortérzésen át a kismedencei fájdalom szindrómához vezet.

A harmincas évei végén járó Tamás nem is értette, hogy most éppen mi van, amikor az orvos szembesítette a diagnózissal: ez bizony prosztatagyulladás, de nem akut, hanem lassú lefolyású.

„Tény, hogy már évekkel ezelőtt fájdogált az alhasam, ami olykor lesugárzott a combom irányába. Aztán voltak vizelési gondjaim is, időnként éjszaka is sűrűn kellett kimennem, és párszor előfordult, hogy fájdalmasak voltak az együttlétek a feleségemmel. Akkor tűnt fel, hogy nincs valami rendben, amikor rájöttem, hogy állandóan vannak ilyen-olyan fájdalmaim” – meséli a reklámszakember. Csak így utólag, visszagondolva értette meg, mi is ez a tünetegyüttes.

A krónikus kismedencei fájdalom szindróma (Chronic Pelvic Pain Syndrome, azaz CPPS) a krónikus prosztatagyulladás végállomása. Aki eljut idáig, annál már az orvosi és laborvizsgálatok, valamint képalkotó eljárások rendre mindig negatív eredményt mutatnak. Sokan éppen a kézzelfogható diagnózis hiánya miatt esnek csak igazán kétségbe, és szaladnak az egyik orvostól a másikig. Mások pedig abba a zsákutcába sétálnak bele, hogy csupán fájdalomcsillapítót írnak fel nekik, de a gondok okára nem derül fény. Pedig mivel a CPPS alapvetően nem gyulladás alapú betegség, és nincsenek szervi eltérései sem, szakértők szerint hosszú távon értelmetlen csak erre alapozni a javulást. A hagyományos fájdalomcsillapítást kizárólag átmeneti ideig javasolt alkalmazni.

Évekig is fennállhatnak a panaszok

Egyes férfiak akár évtizedekig is szenvedhetnek a CPPS tüneteitől anélkül, hogy helyesen diagnosztizálnák őket, és bármilyen javulás lenne az állapotukban. A CPPS sajnos nem gyógyítható, hanem csak kezelhető állapot.

„A vizsgálatok soha nem mutattak ki semmit, az értékeim rendben voltak, szóval eszembe sem jutott, hogy ebből a végén baj lehet. Hol jobb volt, hol rosszabb, ezért arra jutottam, biztos el fog múlni. Egyszer aztán annyira felerősödtek a tüneteim, hogy úgy döntöttem, utánajárok a dolognak. Mostanra kiderült, hogy ami szimpla prosztatagyulladásnak indult, időközben CPPS-sé vált” – mondja Tamás.

Ahogy fent írtuk, alapvetően nem gyulladásos betegségről van szó, az orvostudomány ennek ellenére mégis két fajtáját különbözteti meg a krónikus kismedencei fájdalom szindrómának. Az úgynevezett gyulladásos verzió aránya elenyésző. A nem gyulladásos szindrómánál viszont sem baktérium, sem emelkedett fehérvérsejtszám nem mutatható ki a vizsgálatok elvégzése során. A döntő többség ebben szenved, ahogy Tamás is.

A tünetegyüttest több elmélettel is magyarázzák. A legelfogadottabb nézetek között van, amelyik szerint az idegrendszer valamilyen oknál fogva túlterhelődik, és folyamatos fájdalmakat generál. Az állapot létrejöttében sok dolog közrejátszhat. Pszichés és stresszhatások, az izomzat túlfeszülése, a viscerális (zsigeri) gondok, kismedencei vagy prosztatagyulladás után visszamaradt hegesedések is állhatnak a háttérben, de étkezési vagy életmódbeli oka is lehet a problémának. Gyakran nem derül ki, mi áll a szokatlan tünetek hátterében.

Rejtélyes tünetek

A panaszok folyamatosan változnak: diszkomfortérzés, valamint a tompa és szúró fájdalom, amely helyileg „vándorolhat”. Például a gáttájon, az alhas, a herék, a pénisz, valamint a végbél irányába, a húgycső, a lágyék, a derék vagy a belsőcomb tájékán. Előfordulhatnak vizelési és szexuális zavarok, úgy mint merevedési problémák és fájdalmas ejakuláció is.

A tünetek időjárás-változásra erősödhetnek, illetve gyengülhetnek, bejelezhetnek a stressz fokozódására, de akár bizonyos ételek elfogyasztása után is.

Sokszor „sofőrbetegségnek” is nevezik a szindrómát, ugyanis a hivatásos sofőrök vagy a sokat autózók között sokan megtapasztalják az állandósult kismedencei fájdalmat. A rendszeres gépjárművezetéssel járó folyamatos rezgéssel pedig tovább súlyosbodik a helyzet.

Összetett problémára összetett megoldás

Általában multidiszciplináris kezelés hozhat javulást, tehát többféle terápia egyidejű alkalmazása javasolt. Gyakran a hagyományos és az alternatív orvoslás kombinációja segíti a beteget a tünetmentességhez.

A kismedencei fájdalom szindróma gyógyításánál sokszor a fizikoterápián van a hangsúly, a Kriston-féle férfi gátizomtorna gyakorlatai jótékonyan hatnak a merevedési, vizelési és székelési panaszokra, valamint a fájdalomra is. Ajánlott bevetni a gyógynövényeket is, amelyek ugyancsak hatékonyak lehetnek.

A kavitációs (lökéshullámos) módszer is nagyon jól enyhíti a fájdalmat és a tüneteket. A betegek szerint eredményes lehet a lágyszöveti manuális technika, ami a kismedencei belső izmok manuális kezelését célozza meg.

Természetesen a napi rutinba beépített rendszeres mozgás és az üléssel töltött idő csökkentése szintén alapvető a gyógyuláshoz.

Phytotec Hungária Bt.