Ma már senkinek nem újdonság, hogy a modern életmód hajlamosít a különböző betegségekre. Káros is lehet, ha a hétköznapokban – akár restségből, akár a munkánk miatt – az időnk nagy részét ülő helyzetben töltjük. Hosszú távon számos kellemetlenséget idézhet elő a kismedencei fájdalom szindróma is. A férfiakat különösen rosszul érinti, mivel a tünetek megjelenése zömében a prosztata megbetegedéseire vezethető vissza.
A köznyelv nem hiába nevezi „sofőrbetegségnek” a tünetegyüttest, hiszen a járművezetők fokozottan érintettek lehetnek. Ezzel együtt a sok ülés a számítógépes munkát végzőket is megterheli: a kismedencei keringésük romlik, így az immunrendszer védelmi feladatait ellátó sejtek nehezebben érik el a prosztatát. A prosztatagyulladás idült formája évekig is húzódhat, amely során a fel-fellángoló gyulladás minden alkalommal nyomot hagy maga után. A betegség bárkire lesújthat, legyünk akár sofőrök vagy irodai alkalmazottak.
A fájdalom csak a kezdet
A szindróma jellemzően 20 és 45 éves kor között jelenik meg először, tompa, de erős fájdalommal a has, a medence, az ágyék és a nemi szervek tájékán. A kényelmetlen érzés lehet egy- vagy kétoldali, hullámokban is jelentkezhet, de az sem ritka, hogy folyamatosan fennáll. Súlyosbodhat, ha ülünk, állunk vagy szexuális izgalmat élünk át. Társulhat mellé a többi közt általános fáradtság, depresszió, hasi érzékenység. Nem ritkák a medencefenék izomműködési zavarai sem.
A férfiaknál a kismedencei fájdalom szindrómát tévesen prosztatagyulladás-szindrómának is hívják. Az elnevezés mégsem véletlen, hiszen az állapot a kismedencében található szervet sújtja a leggyakrabban.
A lassult keringés miatti pangás ugyanis csökkenti az immunrendszer hatékonyságát. A prosztata mirigyeiben megtapadhatnak, majd elszaporodhatnak a baktériumok, előidézve a szerv gyulladását és megnagyobbodását. Ez is állhat a feszítő alhasi fájdalom hátterében, míg a húgycsőre nehezedő nyomás vizelési zavarokhoz vezethet.
Mit tehetünk, ha a fenti tünetek jelentkeznek nálunk?
Az első és legfontosabb, hogy a kismedencei fájdalom szindrómát elkülönítsük a további, hasonló tünetekkel járó állapotoktól. Ha tehát a tünetek valamelyikét felismerjük, érdemes haladéktalanul orvoshoz fordulni. Már csak azért is, mert ha a fenti betegséggel állunk szemben, akkor a panaszaink nem fognak kezelés nélkül elmúlni.
Az orvosi vizsgálat magába foglalhatja a kismedencei ultrahangot, a mágneses rezonanciás képalkotást (MRI) és a számítógépes tomográfiát (CT), továbbá manuális vizsgálat is történik. A vizsgálatok célja minden egyéb betegség kizárása.
Hogyan előzhetjük meg a bajt?
Ha ülőmunkát végzünk, kiemelten fontos, hogy már fiatalkorunkban számoljunk annak lehetséges következményeivel. A rendszeres testmozgással minimálisra csökkenthető a pangás a medence területén. Egy gyors reggeli séta épp úgy élénkíti a keringést, mint a futás, úszás vagy kerékpározás. Ha a betegség már kialakult, bizonyos mozgásformák felerősíthetik a fájdalmat, így azoktól érdemes tartózkodni.
Ha tartósan, napi több órán keresztül, ülő testhelyzetben dolgozunk, észszerű megoldás lehet egy gerinckímélő térdeplőszék vagy gumilabda beszerzése, amelyen ülve nem préselődnek össze a kismedencében található szerveink sem. Emellett a teljes értékű, feldolgozatlan élelmiszerek fogyasztásával is tehetünk azért, hogy megőrizzük az egészségünket, és érdemes leszoknunk a dohányzásról is.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.