BrandChannel Proxelan 2024. szeptember. 28. 07:30

Jelentéktelen szerv, ami mégis óriási jelentőségű – mi az?

Nem biztos, hogy elsőre mindenki jó választ ad a találós kérdésre, pedig alapvető, hogy minden férfinak érdemes tisztában lennie a prosztata működésével. Ellenkező esetben olyan lenne, mintha a nők alig ismernék saját ciklusuk rejtelmeit.

Egy 15-20 grammos izmos mirigyről van szó, amit prosztatának hívnak, amely ha megbetegszik, akkor rendkívül sok mindent megváltoztat a férfiak életében. A prosztata – vagy magyar nevén dülmirigy – egy szelídgesztenyéhez hasonló formájú és nagyságú mirigyes szerv. A férfiaknak egyébként alapvetően nincs szükségük működő prosztatára az életben maradáshoz, anélkül is eléldegélhetnének, de a termékenység szempontjából kulcsfontosságú szerepet osztott rá a sors.

A prosztata szó a görög „prostates” szóból származik, ami azt jelenti: „az, aki előtte áll”. Ez a szó találóan írja le a mirigy helyzetét, mivel alulról nézve a prosztata a hólyag előtt és a pénisz között helyezkedik el, közvetlenül a végbél alsó traktusa előtt, valamint a medencefenék izmai felett. A prosztata közepén pedig a húgycső fut végig, amely a vizeletet és a spermát szállítja.

A prosztata legfontosabb feladata, hogy prosztataváladékot válasszon ki a spermához, hogy az ki tudjon ürülni. A prosztataváladék a teljes spermatérfogat 20-30 százalékát adja ki. A fennmaradó rész az ondóhólyagokból (50-65 százalék) és a herékből (5 százalék) származik. A prosztata kéz a kézben működik a férfi reproduktív rendszer többi részével, a herékkel, mellékherékkel, az ondóvezetékkel és ondóhólyaggal.

És egyszer csak elkezd növekedni

Gyerekkorban a prosztata még csak borsószem méretű. Aztán 25 év felett minden férfi prosztatája növekedésnek indul, és attól kezdve élete végéig folyamatosan nő. Habár a prosztatamegnagyobbodás természetes folyamat, amelynek hátterében a szakemberek szerint a herékben termelődő tesztoszteron változása és más metabolikus problémák állhatnak. A korral azonban annyira megnőhet, amit nem szabad ölbe tett kézzel „kivárni”. Sok mindent lehet tenni annak érdekében, hogy a súlyos tüneteket megelőzzük. Ehhez nem árt, ha a férfiak mértékkel fogyasztják az alkoholt és a koffeint, a mesterséges édesítőszereket, a csípős ételeket, és kerülik az alvás előtti folyadékfogyasztást. Nem árt a stresszoldás és a rendszeres sport sem, sőt, egyenesen hasznos.

A prosztata méretétől függően enyhébb vagy erősebb jelzések adnak magukról hírt, de ezek száma egyénenként változik. Mégis van egy aranyszabály: ha egyszerre két enyhe tünet is fennáll, nincs más út, mint gyógyírt találni rá. Persze nem kell mindjárt a nagyágyúkat bevetni, ilyenkor érdemes olyan gyógynövényes készítményeket alkalmazni, amelyek lassítják a növekedését.

Ha mégis beüt a ménkű

Olykor a leggondosabb életmód és odafigyelés mellett is eszkalálódhat a helyzet, amikor a prosztata határozott segítségre szorul. A két leggyakoribb dolog, ami előfordulhat vele, a jóindulatú megnagyobbodás, illetve a prosztatagyulladás.

A jóindulatú megnagyobbodáskor a prosztata teljes szöveti állománya szaporodni kezd. Mivel a prosztata erős, nyújthatatlan kötőszövetes tokkal rendelkezik, a növekedés következtében szűkül a húgycső, a húgyhólyag fala pedig előbb megvastagszik, majd idővel a folyamatos feszülés miatt annyira legyengülhet, hogy elveszítheti a kiürítési képességét is. A 40-es éveikben járó férfiak 20 százaléka, az 50-60 évesek 50 százaléka, a 80 éven felüli férfiak megközelítőleg 90 százaléka érintett a jelenségben. Magyarországon évente közel 400 ezer ember szorul kezelésre emiatt. Súlyos szűkület esetén már ritka, hogy kizárólag a gyógynövényekkel eredményt lehessen elérni, de az időben megkezdett gyógyszeres kezeléssel sokszor elkerülhető, vagy elodázható a műtét.

A prosztatamegnagyobbodás tünetei a következők:

  • éjszakai vizelés,
  • gyakori vizelés,
  • hirtelen fellépő, sürgető vizelési inger,
  • gyenge vizeletfolyás,
  • lassú és/vagy késleltetett vizeletáramlás,
  • csöpögés az ürítés végén,
  • inkontinencia (vizelettartási probléma),
  • diszkomfort érzés, mivel a húgyhólyag nem tud rendesen kiürülni,
  • erőlködés vizelés közben,
  • fájdalmas vizelés,
  • véres vizelet.

A másik gyakori állapot a prosztatagyulladás, amit leggyakrabban bakteriális fertőzés okoz. Három fő típusa van:

  • Akut bakteriális: a tünetek általában súlyosak és hirtelen jelentkeznek. Sokszor az E. coli a bűnös, amely a székletből juthat fel a húgycsövön keresztül.
  • Krónikus bakteriális: a tünetek lassabban alakulnak ki, és hosszabb ideig tartanak, mivel a bakteriális fertőzés folyamatosan jelen van, csak a tünetek erőssége és jellege változik.
  • Nem bakteriális: ennek oka nem mindig ismert. Akár kismedencei fájdalomszindróma, húgyhólyag-reflux, valamilyen sérülés, szexuális aktivitás vagy nemi úton terjedő betegségek is állhatnak a háttérben.

A prosztatagyulladás fajtájától függ a terápia, baktérium jelenlététől függetlenül antibiotikumot mindig bevetnek hosszabb-rövidebb ideig.

Komplex vizsgálat ad teljes körű képet

A férfiak nehezebben szánják el magukat, ha egészségügyi problémáról van szó, pedig érdemes évente legalább egy alkalommal komplex vizsgálatot kérniük az urológián. Sokan ódzkodnak az úgynevezett rektális digitális fizikai vizsgálattól, amikor az orvos a végbélnyíláson keresztül tapintással jut információhoz a prosztata állapotáról, pedig sokkal informatívabb, mint a PSA-szint mérése, amelyet a vérből lehet kimutatni.

Egy negyvenes éveiben járó férfi átlagos PSA-szintje 0,7 ng/ml. Ezzel szemben egy hetven feletti férfinél kétszer ennyi, 1,5 ng/ml számít átlagos értéknek. Egyértelműen problémás szintről 4 ng/ml-nél magasabb értékek esetén beszélünk.

Pozitív lelet esetén az urológus hasi ultrahangot és uroflow (vizeletáramlás) vizsgálatot is végezhet. Az uroflow vizsgálattal a húgyhólyag izomzatának és a záróizomzatnak a működéséről kap képet az orvos. Ezzel mérik a vizelet áramlásának erejét és az egységnyi idő alatt ürített vizelet mennyiségét. Akkor tekinthető eredményesnek, ha legalább 150 ml vizeletet ürít a páciens a vizsgálat során.

Tehát látható, hogy rendszeres orvosi kontrollal, megfelelő életmóddal és gyógynövényekkel remekül meg lehet előzni vagy kitolni az idősebb korban jelentkező férfibajokat, ám ha erőteljesebb kezelés kell, akkor is jól kezelhetők a problémák. Ehhez azonban a legfontosabb időben felismerni és a diagnózis érdekében fel is keresni az urológust.

Phytotec Hungária Bt.