A nőkre hárulnak leginkább az egész család egészségmegőrzésével kapcsolatos teendők, amely nem kicsi teher a munka mellett. A házastársak/élettársak sokat tehetnek a partnerük egészségének karbantartásáért, például a prosztataproblémái felismeréséért és kezeléséért. Ez persze nem mentesíti a férfiakat sem: felelősek vagyunk a saját egészségünkért is, ezzel példát mutatva gyerekeinknek!
Magyarországon a prosztataproblémák közül a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás (BPH) a leggyakoribb az idősebb férfiak körében. Hazánkban a becslések szerint az 50 év feletti férfiak körében minden másodiknál előfordul, és az életkor előrehaladtával a gyakorisága tovább nő, így 80 éves korra a prosztatamegnagyobbodás szinte minden férfit érint valamilyen mértékben. A prosztataproblémák korai jelei lehetnek: gyakori vizelési inger, nehézségek a vizelés megkezdésében vagy befejezésében, éjszakai vizelési problémák.
A prosztata őrzői
A mindennapok megszervezésén túl a nők tartják számon és intézik a családtagjaik egészségmegőrzésével kapcsolatos teendőket is – derül ki egy 2020-as nemzetközi kutatásból. Az adatokból azt is látni, hogy az anyák 79 százaléka számolt be arról, hogy általában ők választják ki gyermekeik orvosát, míg csupán az apák 21 százaléka mondta, hogy ő hozza meg ezt a döntést. Ugyanakkor akár édesanyák, akár édesapák vagyunk, felelősek vagyunk a saját egészségünkért, hiszen szeretnénk minél tovább jó egészségben együtt lenni a gyerekeinkkel, unokáinkkal.
Nézzük meg a prosztataproblémák példáján keresztül, hogy mit tehet egy nő a partnere egészségéért! Persze ez egy oda-visszafolyamat, vagyis a házastársak, élettársak, együtt vagy külön élő partnerek nagyon sokat tehetnek egymás egészségéért a következőképpen!
Őszinte és nyitott kommunikáció a kapcsolat elejétől fogva
Ahhoz, hogy a partnerünkkel meg tudjunk osztani kellemetlen, akár altesti problémát is, az kell, hogy őszintén és nyíltan kommunikáljunk egymással. Ez az élet minden területére vonatkozik. Egy kutatás szerint sokkal elégedettebbek a kapcsolatukkal azok a párok, akik mernek egymással beszélni a szexualitásról, mint azok, akik erre képtelenek.
A prosztataproblémák gyakran tabutémának számítanak, hiszen kínos bevallani, hogy valami nincs rendben „odalent”. A gyakori vécére járkálást sajnos nehéz magyarázni, és éjszaka kifejezetten zavaró tud lenni. Ha őszinték vagyunk a partnerünkkel, akkor nem mérgesedik el a helyzet, és meg tudjuk előzni a párkapcsolati viszályokat.
Fontos azt éreztetni a partnerrel, hogy nem kell eltitkolnia az eltitkolhatatlant. Azért van a család, hogy segítsen, támogasson, nem pedig azért, hogy az ember szégyenkezzen előttük! Másrészt pedig jó a párunkban tudatosítani, hogy nincs egyedül a betegségével. Más emberek is hasonló cipőben járnak – érdemes támogatói közösséget keresni, akár online, akár a való világban. Mutathatunk olyan podcastokat, social media-oldalakat a számára, ahol hasznos tippeket kaphat a betegségéről.
Ha életmódbeli változások kellenek egy betegség megoldásához, márpedig azok általában kellenek, csináljuk együtt! Be lehet vonni a gyerekeket is akár: főzzünk együtt új, egészséges ételeket, menjünk közösen kirándulni! És ne akarjunk mindent egyszerre megváltoztatni, csak kis lépésekkel fog sikerülni. Mutassuk, hogy fontosak vagyunk egymásnak – ez remek példa a gyerekeink felé is.
Ha nem nyitott a partnerünk
Persze lehetséges sajnos az is, hogy a fenti javaslatok közül egyik sem válik be. Ilyenkor megpróbálhatunk külső segítséget kérni, ami sosem egyszerű. Viszont ne felejtsük el, hogy alapvetően mindenki önmagáért felelős, így a másik egészségének megőrzését – ha ő ebben nem társ – nem tudjuk a hátunkon cipelni!
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.