Bár jellemzően az idősebb férfiak szenvednek tőle, sajnos jöhet előbb is az idegesítő tünet. A legjobb formájukat hozó harmincasoknál is előfordulhat, hogy elkezdődnek az éjszakai vécére járkálások a feszítő vizelési inger miatt.
Szögezzük le: az nevezhető kórosnak, ha éjjel egynél többször kell kimenni a sürgető pisilési inger miatt. Ez az 50 évnél idősebb férfiak több, mint a felét, míg a 70-80 év közötti korosztály 62 százalékát érinti. Bagatellnek tűnhet, ha kétszer, háromszor is kibotorkál valaki éjjel a vécére, hiszen mi rossz van abban, ám hosszú távon csökkent energiaszinthez és depresszióhoz is vezethet az úgynevezett noktúria. Nem beszélve arról, hogy akár komolyabb probléma is állhat a hátterében.
Bár a vizeletürítési szokások egyénenként eltérőek lehetnek, általánosságban azért kijelenthető, hogy egy nap alatt 6-7 vizelés tekinthető normálisnak 2 liter folyadék elfogyasztása mellett. A szervezet olyan okos, hogy víz- és elektrolit-egyensúlyra törekszik, a bevitelnek közel azonosnak kell lennie az ürítéssel.
A leggyakoribb urológiai betegség, amellyel az 50 év feletti férfiak orvoshoz fordulnak, a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás.
Előfordulhat néha, hogy az éjszakai vizeletürítés oka maga az étrend. A vacsorához fogyasztott alkohol, a kávé, a tea, de még a kiadós mennyiségű folyadék is növeli az éjszakai vizelettermelést, és éppenséggel az esti, nagy mennyiségű dinnye-, uborka- vagy gyömbérfogyasztás is ilyen választ válthat ki. A vérnyomás csökkentésére használt gyógyszerek is lehetnek felelősek a tünetekért.
Tippek az éjszakai vizelés gyakoriságának csökkentésére:
- Kerüld a koffein- és alkoholtartalmú italok fogyasztását esténként. Ezek vízhajtó hatásúak, vagyis növelik a vizelet termelődését és a vizelési ingert. Ha este iszol ilyen italokat, akkor nagyobb eséllyel kell felkelned éjjel pisilni.
- Csökkentsd a folyadékbevitelt lefekvés előtt. Ha túl sok vizet vagy más folyadékot iszol lefekvés előtt, akkor a hólyagod hamarabb megtelik és kiváltja a vizelési ingert. Próbáld meg legalább 2-3 órával lefekvés előtt abbahagyni a folyadékfogyasztást, vagy csak kis mennyiséget inni.
- Ha vízhajtó gyógyszert szedsz, beszélj az orvosoddal, hogy mikor lenne a legjobb időpont bevenni. A vízhajtó gyógyszerek segítenek eltávolítani a felesleges folyadékot és sót a szervezetből, de ezáltal növelik a vizelet termelődését és a vizelési ingert. Ha este veszed be őket, akkor éjjel gyakrabban kell felkelned pisilni. Az orvosod adhat tanácsot, hogy mikor jó bevenni őket, hogy ne zavarják az alvásodat.
- A kúraszerűen végzett meleg (nem forró!) ülőfürdő is lehet hatásos. Legalább két héten át, lehetőleg esténként 10-20 percig, kiegészítve növényi adalékokkal, például levendulával, amely ellazít és megnyugtat.
Habár az éjszakai vizelés oka 50 éves kor felett leggyakrabban a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás, más betegségek tünete is lehet, ezért a megjelenése esetén érdemes orvoshoz fordulni.
OTT ENYHÍTI A TÜNETEKET, AHOL A PROBLÉMA VAN
A Proxelan végbélkúp hialuronsav és gyógynövények kombinációja a prosztatagyulladás okozta panaszok enyhítésére.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.