BrandChannel Proxelan 2021. december. 16. 07:30

Szexuális zavarok: amiről nem beszélünk

Életünk egyik legnagyobb tabuja a szexualitás – és ha annak zavarairól van szó, jellemzően még súlyosabb tagadásba burkolódzunk. Így az esetek túlnyomó többségében a probléma orvoslása, gyógyítása is elmarad, helyette inkább büszkén szenvedünk múlni nem akaró panaszainktól. Sokan csak akkor kérnek segítséget, amikor a helyzet szinte már visszafordíthatatlan. Különösen a férfiak hajlamosak inkább a végsőkig szenvedni, mintsem hogy orvoshoz forduljanak.

Pedig a férfiak szexuális problémái nem ritkák, a felmérések szerint a 40 és 70 év közöttiek 52 százaléka legalább egyszer szenvedett már ilyen jellegű panaszoktól az élete során. A globális mérőszámoknál a hazai adatok sem jobbak: a magyar férfiak 47 százaléka küzd szexuális zavarokkal, de csak alig 9 százalékuk kér orvosi segítséget. Pedig a probléma összetett: a zavar mögött általában valamilyen alapbetegség húzódik, így csak ennek diagnosztizálásával és gyógykezelésével, valamint szakorvosi segítséggel gyógyulhat ki belőle a páciens.

De milyen esetekben beszélhetünk szexuális zavarokról?

  • Erektilis diszfunkció, vagyis merevedési zavarok (a merevedési képesség csökkenése),
  • rendellenes ejakuláció,
  • csökkenő libidó (szexuális vágy)
  • másodlagos nemi jellegben történő változások, például csökkenő szőrzet, megnagyobbodott emlők esetén.

A beteg elsőként általában valamilyen merevedési zavart, más néven erektilis diszfunkciót érzékel, és ez az állapot több mint három hónapig is eltarthat. Ha a tünet esetleg elmúlik, az még nem jelenti a zavar végét: a kellemetlen panaszok látszólag mindentől függetlenül, újra és újra jelentkezhetnek. Hazánkban mintegy 400-500 ezer férfi szenved erektilis diszfunkciótól, és sokuknál soha nem derül fény a szexuális zavart okozó alapbetegségre.

A fiatal felnőttek is érintettek

A második leggyakoribb, átlagosan az esetek 25 százalékára jellemző tünet a csökkent libidó, amit főként a túlhajszoltság, illetve a depresszió okoz. Akkor jelenik meg, amikor a páciens krónikusan stresszes időszakokat él át, nagyobb elvárásoknak van kitéve, esetleg családi vagy munkahelyi problémák gyötrik. A lelki teher sokszor fizikai tünetekbe csap át: a prosztatagyulladás vagy a krónikus kismedencei fájdalom megjelenése szinte mindig a pszichés gondokkal terhelt időszakokra tehető. Ezekhez a helyzetekhez már nem elég a türelem, hiszen a kielégítő szexualitás hiánya stresszt, a stressz pedig fizikai tüneteket okoz. Csakhogy a megfelelő szexuális teljesítőképességhez normálisan működő hormonháztartásra, megfelelően működő szervrendszerre és beidegzésre, egészséges érrendszerre és pszichére van szükség. Ha ezek közül bármelyik sérül vagy hiányzik, a testi egyensúly felborul és akár fiatalon, a húszas évek elején is megjelenhetnek a különböző szexuális panaszok.

 Az okok sora változatos lehet, de a leginkább hajlamosító tényezők és betegségek a következők:

  • dohányzás
  • magas vérnyomás
  • szív-és érrendszeri megbetegedések
  • központi idegrendszeri problémák
  • cukorbetegség
  • kóros elhízás
  • magas koleszterinszint
  • szervi megbetegedések
  • sérülésből, traumákból fakadó zavarok
  • pszichés, avagy lelki okok

Komplex probléma, komplex vizsgálat

A terápiás folyamatok megkezdése előtt átfogó laborvizsgálatra van szükség, amely segít feltérképezni a zavarok mögött meghúzódó betegségeket. A vér- és vizeletvizsgálatok mellett a vese és májfunkciókat, illetve a nemi szervek ultrahangos vizsgálatát is célszerű elvégezni, negyven éves kor felett pedig kardiológiai tesztekre is szükség lehet. Mivel a nemi szervek a húgyutakkal, a húgyhólyaggal és a prosztatával közös szakaszokon találhatók, az első feladat ezen területek feltérképezése, alapos vizsgálata. A szexuális zavarok mögött ugyanis nem egyszer az elhanyagolt prosztatagyulladás vagy -megnagyobbodás áll, ugyanakkor a jóindulatú és a rosszindulatú daganatok is okozhatnak hasonló tüneteket.

A prosztata ráadásul a szexualitás fontos, rejtett szerve, ingerlésével tovább fokozható az aktus élményének intenzitása, miközben az ondóváladékért is a prosztata felel, elősegítve és serkentve a spermiumok mozgását, ez a nemi mirigy tehát a megtermékenyítésben is döntő szerepet játszik. A dülmirigyet érintő problémákat és panaszokat legtöbbször bakteriális vagy abakteriális típusú prosztatagyulladás okozza, amely már a húszas-harmincas életévekben is megjelenhet, éppen ezért érdemes már fiatal felnőttkorban rendszeresen részt venni a megelőzést szolgáló prosztatavizsgálatokon.

Kérjük szakorvos segítségét!

A szakemberek szerint a merevedési zavarok kilencven százalékban eredményesen kezelhetők potencianövelő szerek nélkül. A potencianövelő szerek csak a tüneti problémákat tompítják, azonban magát a betegséget vagy az esetleges lelki, pszichés okokat nem orvosolják. Ha szexuális zavarokat tapasztalunk, forduljunk szakorvoshoz, a vizsgálatokat pedig kezdjük az urológusnál. A terápiát a szakemberek a helyzet súlyosságától függően alakíthatják, a kezelési módok így két nagy csoportra oszthatók:

Nem invazív kezelési forma:

  • Ez elsősorban gyógyszeres terápiát jelent, amely a fájdalomcsillapításon túl az alapbetegség kezelését veszi célba. Bakteriális gyulladás esetén antibiotikumokkal, hormonális problémáknál pedig hormonpótlással szorítja vissza a panaszokat. Jól célzott a terápiával a szexuális zavarok akár néhány hét alatt is orvosolhatók.
  • Az életmódváltás is egyértelműen a terápia része lehet, így a dohányzás és az alkohol elhagyása, valamint a testsúlycsökkentés a legfontosabb, hiszen ezek a tényezők egyértelműen negatívan hatnak a szexualitásra.
  • Pszichológus, pszichiáter bevonása is fontos lehet a betegség gyógyításában azért, hogy enyhítsük a teljesítménykényszer és a stressz hatásait.

Invazív kezelési megoldások:

  • Elsősorban műtéti eljárásokat sorolunk ide, általában akkor számolnak ezzel a szakemberek, amikor a páciens már nem reagál semmilyen más terápiára.
  • Az invazív kezelési módok között ritkán, de előfordulhat lokális hormoninjekciók használata is, amit a páciens önmagának, helyileg fecskendez be.

Az egészségtudatossággal nem érdemes addig várni, míg a baj bekopogtat hozzánk. Férfiként ajánlott lehet néhány megelőző praktikát bevetni ahhoz, hogy minél tovább megőrizzük fittségünket, egészségünket, szexualitásunkat. Ha odafigyelünk a személyes higiéniánkra, ha egészségesen étkezünk, ha aktívak vagyunk és rendszeresen sportolunk, emellett igyekszünk feldolgozni a stresszt, máris sokat tettünk az egészségünkért. Ha megtartjuk az ideális súlyunkat, valamint néhány vitaminnal vagy gyógynövénnyel is támogatjuk az egészségünket, akkor bízhatunk benne, hogy a gyulladások, a prosztataproblémák és a szexuális zavarok is elkerülnek minket.

Hirdetés

OTT ENYHÍTI A TÜNETEKET, AHOL A PROBLÉMA VAN

A Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt helyi hatású készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van. Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat, gáttájéki fájdalmakat. A szexuális aktivitást nem befolyásolja. Vény nélkül könnyen elérhető a legtöbb hazai patikában, ezért a fellángoló fájdalmak esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.

Proxelan Patikában kapható gyógyászati segédeszköz