Elérkezett az év legsötétebb időszaka, amikor napfény hiányában sokan a wellness-programokban keressük a testi-lelki feltöltődést. Kevesen tudják, hogy Szlovénia ehhez ideális célpont: a velünk szomszédos, festői szépségű kis országban számos exkluzív spa működik. Ezek a gyakran lenyűgöző kilátás mellett egészen más kezeléseket is kínálnak, mint amiket itthon megszokhattunk. A szlovén spakban különleges anyagokkal kényeztetnek: sóval, mézzel, sörrel, de akár az erdőségekből származó tőzeggel is.
A méhészetnek például évszázados hagyománya van Szlovéniában, ahol már a régmúltban is éltek a méz gyógyító hatásával. Manapság is rengeteg spaban találkozhatunk a mézalapú kezelésekkel, ahol mézes pakolást, masszázst, sőt, fürdőt is igénybe vehetünk. A Savinja-völgy látogatói még ennél is többet kaphatnak a méhészeti kultúrából: a mozirjei Beelandben egy méhkaptár sejtjeire emlékeztető lakosztályok várják őket.
A Beelandben – nevéhez illően – minden a méhek adományairól szól. A napot kezdhetjük akár egy mézes energiaitallal, az arcbőrünket mézes maszkkal tehetjük selymesebbé, és választhatunk egyedüli vagy páros mézmasszázst is. Az utóbbit akár egy méhkaptárban is igénybe vehetjük: a csípésektől nem kell tartanunk, ehelyett a méhek zümmögése és a kaptár illata segíti a relaxációt.
A sörterápiától a tőzegfürdőig
Nem csak a méz kap kiemelt szerepet a szlovén spa-kultúrában, az országban kiváló söröket is főznek. Ezzel pedig nemcsak a hangulatukat dobják fel, hanem a bőrüket is új életre keltik: a sörről ugyanis köztudott, hogy – kis mennyiségben fogyasztva – kifejezetten egészséges. Tartalmaz többek közt B-vitaminokat, magnéziumot, káliumot, vasat és cinket is, míg a benne lévő komló ellazító hatással van a szervezetre.
Ugyanezek az összetevők pakolás formájában kívülről is nyugtatják, táplálják és vitalizálják a bőrt. Megtaláljuk köztük az izlandi zuzmót, a kasvirágot, a fertőtlenítő hatású komlótobozt és a kiváló minőségű olajokat is, amelyek gazdag forrásai a telítetlen zsírsavaknak.
A Beer Wellness kezelések alkalmazhatók fiatal és érett bőrre, férfiaknak és nőknek egyaránt. Mindezt pedig mi magunk is kipróbálhatjuk a Thermana Laško Spában, amelyet a sörfőzdékről és a wellnessről Laškóban találunk.
Ám ezzel még távolról sem merítettük ki a regeneráló anyagok listáját. A Pohorje-hegység erdeiben, a hegyvidéki lápokban találjuk a Pohorje-tőzeget, amely kivételes hatással van az emberi szervezetre. Nem kevesebb, mint tízezer éve lehet jelen az erdő mélyén megbúvó, mocsaras területen. Ritka kincs, mivel a megjelenéséhez három feltétel is szükséges: az alacsony éves hőmérséklet, a heves esőzések és az ennek ellenére szárazon maradó gyökérzet.
A Pohorje-tőzeg 90 százaléka víz, míg 10 százalékban lebomlott növényi anyagokból áll, amelyek könnyen felveszik a hőt. Fürdő vagy pakolás formájában, a testtel érintkezve ezt a hőt közvetíti a szöveteknek, csillapítva a fájdalmakat és elősegítve a gyógyulási folyamatot. A tőzegfürdő az aknétól a reumán át az ízületi fájdalmakig számos betegség tüneteit képes enyhíteni.
A természetes anyag elképesztő erejét magunk is megtapasztalhatjuk a Terme Zreče Gyógyfürdőben. Itt a tőzeget terápiás és frissítő céllal használják, pakolások és fürdők formájában. A fürdő során 20 percre mártózunk meg benne, míg a pakolás esetében az érintett testrészt burkolják be a tőzeggel, amely kellemes meleget sugároz.
Szaunavilág panorámával
A szlovénoknak vannak egyéb természeti kincseik is, amelyeket előszeretettel alkalmaznak a gyógyító kezelések során. A tenger például kimeríthetetlen forrása a természetes összetevőknek, amelyek jótékony hatással vannak a szervezetünkre.
Az ország számos pontján élvezhetjük a sófürdót, sómasszázst és a sókamrákat. A tengeri só ugyanis erősíti az immunrendszert, tisztítja a légutakat, ráadásul a bőrünkre is nyugtató, gyógyító, feszesítő hatással van. Egy sókamrába lépve nem csak a talpunk alatt érezhetjük, a levegőből is inhalálhatjuk a sót, miközben átadjuk magunkat az ilyen helyek kínálta csendnek és békességnek.
Minderre mi sem alkalmasabb, mint a tenger közvetlen közelében fekvő Sečovlje Salt Pans. Ebben a különleges, kültéri wellnessközpontban megtapasztalhatjuk a tenger kényeztető gazdagságát. Igénybe vehetünk Thalasso terápiát is, aminek során gyógyító tengeri anyagokkal, iszappal, algákkal segítik a testünk regenerációját.
Szlovéniában emellett nem csalódnak a szauna szerelmesei sem, hiszen rengeteg különböző típus közül választhatnak. A toplicei Terme Dolenjskében például infraszauna erősíti az immunrendszerünket, de az anyagcsere fokozásával hozzájárul a zsírsejtek égetéséhez és a méreganyagok kiválasztásához is. Kiváló emellett az izomfájdalmak és -görcsök kezelésére, tisztítja a bőrt, javítja az alvásminőséget és még a memóriát is.
A vizesedéssel küzdők panaszaira a bio gyógynövényes szauna nyújthat enyhülést. Itt magas páratartalom, de alacsony hőfok mellett lélegezhetjük be a természetes növényi kivonatok aromáját. Ám ha már itt járunk, érdemes pár percre bevetnünk magunkat a finn szaunába is. Ez a legforróbb szaunatípus: nem kevesebb, mint 70 fokos, extrém esetekben azonban 100 fokra is felhevíthetik.
Nem csoda, hogy itt bőven elegendő 8 és 20 perc közti időtartamot eltölteni, közben mindvégig figyelve a testünk jelzéseire. A szélsőséges körülmények ellenére ez a szauna csodát tesz a szervezetünkkel: immunerősítő, csökkenti az izomfájdalmakat, javítja a keringést és segíti a bőr megújulását is.
Ha kijöttünk, érdemes egy hideg zuhannyal felfrissülni, és egy pohár vízzel vagy teával pótolni a folyadékveszteséget. A Balnea Superior Hotel tetején a hegyekre néző, nudista tetőteraszt is találunk – így váltogathatjuk a párás, forró levegőt, majd a metsző téli hideget.
Az ugyanitt található török szaunában a hőmérséklet már alacsonyabb, 60 fok alatt marad, a közel 100 százalékos páratartalom miatt mégis melegebbnek érezhetjük. A gőz belégzésével tisztulnak a légutak, és a forró, nedves levegő megnyitja a pórusokat is. A hotel tetejéről mindkét szaunából káprázatos kilátás nyílik a környék dombjaira és erdőségeire, így a kilátás is hozzájárul a lelki töltődéshez.
A tartalom a Slovenian Tourist Board megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.