A fájdalmat szexuális aktus közben minden ötödik nő legalább egyszer átéli élete során. Mivel sokaknál szégyenérzettel társul, ezért az esetek többségében nem fordulnak orvoshoz. Összeszedtük a lehetséges okokat és a megoldási lehetőségeket.
Az idő előrehaladtával – vagy akár a különböző életszakaszokhoz kapcsolódóan – nem könnyű a testi változásainkat elfogadni. A menopauza időszakában különösen fontos, hogy tudjuk, milyen szervi változásokra, akár egészségi problémákra számíthatunk. Ugyanis, ha ezekkel tisztában vagyunk, máris sokat tehetünk a megelőzésükért és a kezelésükért. Ebben a cikkben a változókori ösztrogéncsökkenés tüneteit és kezelési lehetőségeit gyűjtöttük össze.
Bár a változókor sok nő számára kellemetlen testi és lelki változásokkal jár, az nem jelenti a női lét végét. Cikkünkben a menopauzáról, az ösztrogénszint csökkenésével járó átalakulásról, valamint arról is szó esik, hogyan tarthatjuk fenn az intimitást és a rendszeres együttléteket.
A változókor több szempontból is megterhelő lehet. A felborult hormonháztartás miatt csökken az ösztrogéntermelés a szervezetben, ami kellemetlen tünetekkel, többek között hüvelyszárazsággal járhat. Ez a testi-lelki jóllétünkre és a párkapcsolatunk minőségére is kihathat, de szerencsére az ebből adódó kellemetlenségeket ma már számos módon orvosolni lehet.
A hüvelyszárazság kényes téma a felnőttek körében is. Gondoljunk bele, hogy akkor milyen nehéz lehet erről tinédzserkorban beszélni, pedig sajnos muszáj, hiszen a tünetek nem csupán a változókorban lévő nők körében fordulnak elő. Ebben a cikkben bemutatjuk a tinédzserkori hüvelyszárazság okait, tüneteit és lehetséges kezelési módjait.
Aki megtapasztalta már a hüvelyszárazság irritáló érzését, az tudja, hogy mennyire kellemetlen jelenségről van szó, és hogy mennyire jó lenne minél hamarabb megszabadulni tőle. Többféle kezelés közül választhatunk: van, ami csak pillanatnyi enyhülést hoz, de van, ami hosszú távon enyhíti a tüneteket.
Rengeteg nő találkozott már azzal a jelenséggel, hogy amikor nagyobb rajta a nyomás, a teste a megszokottól eltérően viselkedik. Egy nehéz vizsga előtt vagy egy hajtósabb időszak az irodában, és a ciklus felborulhat, a test pedig jelzi, hogy milyen komoly hatással tud lenni a hormonokra a stressz. De nemcsak az extra terhelés válthat ki ilyen tüneteket, hanem az is, ha valamilyen módon – akarva vagy akaratlanul – feszegetjük a testünk határait, legyen szó valamilyen testképzavarról vagy versenysportról: a tartós stressz és traumák mellett ezek miatt szintén kialakulhat hüvelyszárazság, illetve rendszertelenné válhat a ciklus, sőt, ki is maradhat.
A különböző bőrápolási rutinok egyre népszerűbbé válásával már az is jól ismeri a hialuronsav hidratáló hatását, akit korábban még egy arckrémre se lehetett rábeszélni. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy a kozmetikai iparon túl is vannak előnyei, és a változó korban, hüvelyszárazság esetén szintén segíthet a tünetek enyhítésében. Hogy hogyan? Elmagyarázzuk!
A legnagyobb számban a változókorú vagy idősebb nőket érinti a hüvelyszárazság, ám valójában bármely életkorban előfordulhat. Sorra vesszük, mikor és miért jelentkezhet ez az intimitást is megkeserítő tünetegyüttes.
A közhiedelemmel ellentétben a hüvelyszárazság nem kizárólag a változókorba lépő nőket érinti. Az egyre csökkenő ösztrogénhormon-termelődés következtében kialakuló problémát fiatalabbak, például a versenysportokat űző nők is megtapasztalhatják.
Sokan összekeverik a hüvelyfertőzéseket a hüvelyszárazság okozta problémákkal. A tünetek ugyanott jelentkeznek, mégis olyan ez, mintha almát és körtét hasonlítanánk össze: mindkettő fán nő ugyan, csak éppen két különböző fán.
Azt gondolhatnánk, hogy a hüvelyszárazsággal kizárólag a változókorú nők küzdenek, pedig nemcsak idősebb korban fordulhat elő, hanem szülés után, szoptatás idején ugyanúgy jelentkezhet. Fontos, hogy beszéljünk róla, kezeljük a panaszokat, hiszen ez az állapot a mindennapjaink mellett az intim pillanatokat is megnehezítheti.
A hüvelyszárazságról, a vaginális atrófia meglehetősen zavaró tünetéről nem szívesen beszélünk, pedig sok nőt érint, főleg a kor előrehaladtával. Az ösztrogénszint csökkenése számos kellemetlen tünetet, köztük hüvelyszárazságot okozhat. Egy alapos nőgyógyászati kivizsgálással azt is megtudhatjuk, hogy a panaszaink enyhítésére elegendő-e egy hidratáló összetevőket tartalmazó hüvelyi készítmény – kenőcs vagy kúp – kúraszerű használata, vagy esetleg hormonterápiára van-e szükségünk a hüvelyhám helyreállításához, illetve ahhoz, hogy megszabaduljunk a mindennapokat megnehezítő irritációtól.
Bár a hüvelyszárazság leginkább a változókorban lévő nőket érinti, a probléma előfordulhat a fiatalabb korosztálynál is. Számtalan oka lehet a tüneteknek, és jellemző, hogy az érintettek többsége tabuként kezeli ezt a témát.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Cikatridina forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.