A hüvelyszárazság kényes téma a felnőttek körében is. Gondoljunk bele, hogy akkor milyen nehéz lehet erről tinédzserkorban beszélni, pedig sajnos muszáj, hiszen a tünetek nem csupán a változókorban lévő nők körében fordulnak elő. Ebben a cikkben bemutatjuk a tinédzserkori hüvelyszárazság okait, tüneteit és lehetséges kezelési módjait.
Mielőtt leírjuk a tinédzserkori hüvelyszárazság lehetséges okait, szeretnénk itt egy nagyon fontos dolgot megjegyezni. Már a bevezetőben is utaltunk rá, hogy – csakúgy, mint általában az altesti problémák – ez is tabutéma, szégyen és szorongás társul hozzá. Ezek miatt a kezelésük is késhet, esetleg el is maradhat, amely további testi-lelki problémákhoz vezethet. Mégis hogyan segíthetünk a tinédzser lányunknak, hogy beszéljen ezekről a problémákról? A legfontosabb az, hogy a testhez kapcsolódó edukációt már kiskorban el lehet kezdeni. Életkornak megfelelő dolgokat mindenkor el lehet és kell magyarázni: például amikor a menstruációról, vagy akár a fogamzásgátlásról beszélünk, beszélgetünk a lányunkkal, akkor a hüvelyszárazság témáját is meg lehet említeni.
A tinédzserkori hüvelyszárazság okai
Ha felsoroljuk a lehetséges okokat, akkor talán már nem lesz olyan érthetetlen, hogy ilyen fiatal korban hogyan fordulhat elő hüvelyszárazság, és hogy miért fontos a jó szülő-gyerek kommunikáció. A témáról többnyire a változókorral foglalkozó cikkek számolnak be, ezért is tartjuk fontosnak, hogy leírjuk: ezek a kellemetlen tünetek serdülőkortól egészen idős korig bármelyik nőnél előfordulhatnak. A jó hír az, hogy a fiatalkori hüvelyszárazság kezelhető, és sokszor csak átmeneti állapot. Viszont nagyon fontos, hogy felismerjük, merjünk róla beszélni, és ha kell, kérjük szakember segítségét.
Tinédzserkorban a következők miatt alakulhat ki hüvelyszárazság:
- Hormonális változások: a serdülőkorban jelentős hormonális változások következnek be a testben, példaként említhetjük a női nemi hormonok termelődésének megindulásával az ösztrogénszint ingadozását, növekedését is. Ezek a változások befolyásolhatják a hüvelyhám nedvességét, a hüvelyflóra egyensúlyát.
- Személyes higiénia: nem megfelelő vagy túlzott higiéniai gyakorlatok, például túlzott tisztítás vagy nem megfelelő szappanok használata irritációt és szárazságot okozhatnak a hüvelyben. A hüvelyöblítés alapesetben például teljesen felesleges, hiszen a vagina öntisztító szerv. Sokan szégyellik az intimszagukat, ez serdülőkorban pláne probléma lehet: a nemi szerv illata miatti szorongás is túltisztításhoz vezethet.
- Stressz: a stressz és szorongás, különösen, ha tartósan fennáll, felboríthatja a női hormonális egyensúlyt, amelynek hatásaként kialakulhat hüvelyszárazság, de akár a női ciklusban is zavar támadhat.
- Gyógyszerek: bizonyos gyógyszerek, például hormonális fogamzásgátlók vagy allergiaellenes szerek mellékhatásként szárazságot okozhatnak a hüvelyben. Ezért fontos beszélgetni a témáról, ha felmerül a fogamzásgátlás kérdése.
- Életmódbeli tényezők: számos életmódbeli tényező is hozzájárulhat a tünetek kialakulásához, például a dohányzás, alkoholfogyasztás, de a versenysport erős diétás megszorításokkal szintén kiválthatja az ösztrogéntermelés csökkenését.
- Étkezési zavarok: anorexia, bulimia. Sajnos ezek a táplálkozási zavarok felboríthatják a teljes női ciklust és ezzel együtt a petefészkek hormontermelését is, ami sok más probléma mellett hüvelyszárazságot is okozhat.
Fontos: a hüvelyszárazság életmód változtatással, vény nélkül kapható hüvelyi készítményekkel is kezelhető, de ha krónikus, visszatérő, és egyéb tünetekkel is jár, természetesen orvoshoz kell fordulni!
Néhány módszer a hüvelyszárazság kezelésére
- Síkosítók használata: talán a leggyakoribb javaslat különböző síkosítók használata a hüvely nedvességének növelésére az intim együttlétek alatt. A gumióvszer használata védi a kiszáradt hüvelyhámot a mikrosérülésektől, amellett, hogy a nemkívánt terhességtől és a nemi úton terjedő fertőzésektől is megóv. A síkosítók alkalmi használata segíti ugyan a behatolást, de ezek általában hatóanyag nélküli, víz- vagy szilikonbázisú gélek, melyek nem regenerálják a hámot.
- Hormonmentes hüvelyi hidratálók: a hüvelyi hidratáló, ápoló hüvelykúpok, krémek napi rendszerességű, hosszabb időn át történő használata tartósan enyhíti a tüneteket, regenerálja a hüvelyhámot, ezáltal véd a fertőzésekkel szemben. Ezek a változatos, gazdag összetételű, hormonmentes készítmények általában nagy vízmegkötő képességéről ismert hialuronsavat, gyógynövényi összetevőket, esetleg tejsavat tartalmazhatnak.
- Hormonális terápia: az orvos által előírt hormontartalmú krémek, kúpok vagy tapaszok is segíthetnek helyreállítani az ösztrogénszintet a hüvelyben. De érdemes nőgyógyászunkkal beszélni, mielőtt ezt az utat választjuk.
- Higiéniai szokások megváltoztatása: lehetőleg kerüljük a szappanok vagy illatosított higiéniai termékek használatát, és inkább pH-semleges termékeket válasszunk, így az irritáció elkerülhető. Ha pedig természetes anyagokból készült alsóneműket hordunk, máris sokat tettünk az altesti egészségünkért.
- Megfelelő folyadékbevitel: fontos az is, hogy igyunk elegendő folyadékot, segítsük a testünk hidratáltságának fenntartását a vagina egészségéért (is)!
- Helyes étkezési szokások: ez a javaslat is szinte minden egészséggel foglalkozó cikkbe bekerül, de valóban azért, mert odafigyeléssel, megfelelő táplálkozással sok betegség kockázata csökkenthető. Hüvelyszárazság esetén olyan étrendet válasszunk, amely gazdag omega-3 zsírsavakban és vitaminokban, ezzel segíthet a hüvely egészségének fenntartásában.
- Stresszkezelési módszerek: a stressz és szorongás csökkentése szintén segíthet a hüvelyi tünetek enyhítésében. Tudjuk, hogy ez nem könnyű feladat, és talán nehéz elképzelni, hogy különböző légzéstechnikák elsajátítása enyhíthet a hüvelyszárazság tünetein. De sok kutatás bizonyítja a stressz testünkre gyakorolt káros hatásait, ezért érdemes megkeresni a számunkra legjobb stresszcsökkentő módszert.
- Orvosi vizsgálat: ha a hüvelyszárazság krónikussá válik vagy egyéb tünetekkel jár, fontos orvoshoz fordulni, hogy megfelelő diagnózist és személyre szabott kezelést kapjunk a problémára.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Cikatridina forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.