A változókor több szempontból is megterhelő lehet. A felborult hormonháztartás miatt csökken az ösztrogéntermelés a szervezetben, ami kellemetlen tünetekkel, többek között hüvelyszárazsággal járhat. Ez a testi-lelki jóllétünkre és a párkapcsolatunk minőségére is kihathat, de szerencsére az ebből adódó kellemetlenségeket ma már számos módon orvosolni lehet.
A változókori problémák ellenére a nők ma már teljesen más élethelyzetben vannak az előző korokban klimaxon átesett társaikhoz képest. Sokan épp ilyenkor teljesednek ki akár a munkában, akár a magánéletben vagy a párkapcsolatban. Egy részük arról számol be, hogy rá éppen ellenkezően hat a változókor: felszabadul addigi gátlásai alól, és önfeledtebben tudja élvezni az életet és a testiséget is, ráadásul a rendszeres intim együttlét és a kiegyensúlyozott párkapcsolat sokak számára enyhíti a klimax tüneteit. Vannak azonban, akik a változókorral jelentkező intim problémák, például a hüvelyszárazság miatt lemondanak a szexről.
A változókorra gyakran jellemző kellemetlen tünet, a hüvelyszárazság a szervezet hormonháztartásának felborulása miatt alakul ki legtöbbször. A köztudatban elterjedt nézet ellenére nemcsak változókorban jelentkezhet, hanem szülés után, a szoptatás ideje alatt, egyes betegségek (például endometriózis) kezelésének mellékhatásaként, fogamzásgátlók szedése következtében, de a hirtelen, drasztikus fogyás, az erőteljes fizikai aktivitás, például a versenysportok vagy a szigorú diéta is megbolygathatja a nők hormonális rendszerének egyensúlyát, aminek következtében szintén kialakulhat hüvelyszárazság.
Bár a menopauza idején minden második nőnél jelentkezik ez a tünet, csak minden negyedik-ötödik személyt kezelnek. Ez nem túl jó arány, főleg, ha azt nézzük, hogy a hüvelyszárazság nemcsak a mindennapokat nehezítheti meg, hanem a csökkent hormonszint a hüvely váladékképződése mellett a libidót is visszafogja. E mellé társulhat még a félelem is a kiszáradt hüvelyhám miatti fájdalmas aktustól. Vagyis az alapvetően könnyen kezelhető probléma akár komolyabb szexuális és párkapcsolati nehézségeket is okozhat, ha nem fordítunk rá kellő figyelmet.
A hüvelyi területen a sejtek működését és a hüvelynyák termelését szabályozó ösztrogénhormon hiánya esetén kevesebb hüvelyváladék termelődik a szervezetben. Ennek következtében a hüvely sérülékenyebb lesz, valamint könnyebben is fertőződhet, és kellemetlen, feszülő-viszkető érzést okoz az intim tájékon.
Több megoldás egy problémára
A hüvelyszárazságra ma már számos kezelési mód létezik. Hogy ezek közül melyiket érdemes előnyben részesíteni, az a tünetek súlyosságától is függ. Enyhébb esetekben a síkosító is elég lehet az aktus során, de tartós eredményt inkább a különböző hidratáló, ápoló összetevőket tartalmazó hormonmentes hüvelykúpok és krémek kúraszerű, vagy akár hosszabb távú használatától remélhetünk, mivel ezek nemcsak pillanatnyilag síkosítják, hanem valóban hidratálják és regenerálják a hüvelyhámot.
A hüvelyszárazság főbb tünetei:
- a hüvely falán érzett feszülő, viszkető érzés
- vizelés közben jelentkező égető érzés
- közösülés közben enyhébb vagy erősebb diszkomfortérzés vagy fájdalom
- gyakoribb húgyúti fertőzés
- sürgető vizelési inger
- inkontinencia
A hidratáló, növényikivonat-tartalmú hüvelykúpok, hidratáló krémek használata azok számára ajánlott kifejezetten, akiknél az ösztrogéntartalmú készítmények ellenjavallottak, vagy akik hormonmentes opciót keresnek. Ezek hosszú távú használata segít visszaállítani a hüvelyhám nedvességét, valamint regenerálja az elvékonyodott, károsodott szöveteket és helyreállítja a hüvelyi pH-t, így a hüvely ellenállóbb lesz a fertőzésekkel szemben is. Emellett a szájon át szedhető vagy helyileg alkalmazott hormonkészítmények alkalmazása is indokolt bizonyos esetekben.
Mit tudunk a hialuronsavról, felhasználásáról, miért segíthet a hüvelyszárazságban is?
A hialuronsav nemcsak a kozmetológiában, szépségiparban, esztétikai beavatkozásoknál hatékony, hanem például a hüvelyszárazság kezelésében is.
Az emberi és állati szervezetben, a bőrben, ízületekben, csontvelőben, szemben, kötő-, hám- és idegszövetben egyaránt megtalálható hialuronsav egyike a természetben is előforduló szerves vegyületeknek, a glükózaminoglikánok közül az egyetlen, amely nem tartalmaz ként. A gélszerű hialuronsavat sokan csodafegyvernek tartják, hiszen egyedülálló nedvességmegtartó képességgel rendelkezik (tömegének több mint ezerszeresét képes megtartani vízből), így a bőrre és az ízületekre is kedvezően hat, ráadásul az intim területeken is csodákat tehet, például a hüvelyszárazság elleni küzdelemben is fontos szerepet tölt be. A hialuronsav legfőbb feladatai közé tartozik a sejtkommunikáció, sebgyógyulás, szövetregeneráció támogatása, valamint a porcok megfelelő működésének biztosítása a szervezet kulcsfontosságú folyamataiban.
Hüvelyszárazság esetén a hialuronsavas kúpok, illetve hidratáló krémek segítik a hüvelyi és a szeméremtesti szövetek gyorsabb regenerációját, valamint fokozzák a hüvely nedvességtartalmát. Vagyis a hialuronsav feladata ezekben a termékekben a nedves környezet biztosítása a hüvelyben és környékén, ami elősegíti a sejtek egészséges osztódását, a sérült szövetek újrahámosodását és a hám rugalmasságának megőrzését. Tehát, ha a fent említett kellemetlen tüneteket észleljük, nyugodtan forduljunk először a természetes, hialuronsavas hidratálók felé, de eszünkbe se jusson nem kifejezetten a hüvely számára használatos, például az arcbőrre kifejlesztett, hialuronsavas krémet alkalmazni.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Cikatridina forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.