Az automatizáció és a mesterséges intelligencia elkerülhetetlenül megváltoztatja napjaink logisztikai folyamatait. Az első lépések a legnehezebbek, de a folyamat hamar öngerjesztővé válhat, javítva a termelékenységet és csökkentve a munkaerő költségeit.
Radikális változások elé néz a raktározás és szállítmányozás. A digitalizáció, az adatalapú döntéshozatal, az automatizált rendszerek, valamint a fenntartható megoldások alkalmazása mind jelentős szerepet játszanak majd az ipari forradalom következő szakaszában. Két fontos terület jelenti a sikeres projektek kulcsát: a jelenleg különálló, szigetszerű rendszerek integrációja és az általuk előállított adatok tisztítása, jóságának fokozása.
Noha az Ipar 4.0 és az IoT terjedésének trendje évtizedes távlatban mérhető, az igazán sikeres projektek száma alacsony, árulta el Hoffer Zoltán, a 4iG Group senior ipari digitalizációs szakértője. Kevés a valós idejű adatokra épülő megoldás, a vállalatok zömének ehhez koncepcionális váltásra van szüksége. A hatékonyság növeléséhez, az intralogisztikai fejlesztések új szintre emeléséhez azonban elengedhetetlen lépések előtt állunk.
Növekvő termelékenység, csökkenő munkaerőköltség
Az automatizált raktározási rendszerek (Automated Storage and Retrieval Systems, ASRS) terjedése lassú, de megállíthatatlan folyamat. Napjainkban még a hagyományos polcok dominálnak, melyeken az árut közvetlen emberi irányítás alatt álló targoncákkal mozgatják. A jövőben az automatizált megoldások veszik át ezt a feladatot, minimalizálva az emberi hibák lehetőségét. Az intelligens robotok és a gépi tanulás által támogatott eszközök képesek lesznek gyorsan és hatékonyan kezelni a raktári műveleteket, tovább növelve a termelékenységet és a pontosságot.
Az önvezető eszközök térhódítása az iparban egyre jelentősebb a szenzorokkal kiegészített, egyszerűbb megoldásokkal szemben. A cél az, hogy a jövő gyáraiban ezek az eszközök önállóan, mesterséges intelligencia által támogatva mozogjanak, jelentősen növelve a termelékenységet és csökkentve a munkaerőköltségeket.
Az MI képességekkel bíró rendszerek valós idejű adatok alapján, a változásokra minden korábbinál gyorsabban reagálva hoznak döntéseket, mondta Balog Gábor Zoltán, a 4iG senior ügyfélmenedzsere. Például egy eszköz akadályoztatása esetén a többi autonóm egység mozgását azonnal áttervezik, hogy a kiesés a lehető legkevesebb fennakadást okozza. Az ellátási lánc zavarait és a piaci változásokat automatikusan figyelve és a folyamatokba beépítve a gyártás gyorsabban alkalmazkodhat a váratlan kihívásokhoz. Az önvezető járművek a napsütéses időszakokra optimalizálhatják a töltési ciklusukat, maximalizálva a napenergia felhasználását.
Szinte mindenki kicsiben kezdi
A fenntarthatóság egyre nagyobb szerepet játszik a modern gyárak életében. Az energiaköltségek növekedésével egyre fontosabbá válik az energiatakarékos megoldások és az újrahasznosított anyagok alkalmazása. Az intelligens klímaberendezések, az automatizált lamellák és a napelemek hatékony kihasználása mind hozzájárulhatnak a gyártási folyamatok környezetbarátabbá tételéhez.
A gyártórendszerek ideálishoz közelítése szintén kulcsfontosságú a költségcsökkentés és az energiahatékonyság szempontjából. Tegyük kézzelfoghatóvá egy példán keresztül: ha az ipari kemencék és fröccsöntő gépek szerszámcseréje során minimalizáljuk az újrafelfűtési időt, azzal jelentős energia- és költségmegtakarítás érhető el.
Jelenleg a digitális transzformáció iránt elköteleződött vállalatok kicsiben, pilot projektek keretei között mérik fel a lehetőségeket, mielőtt teljesen integrálnák a digitális megoldásokat a gyártási folyamataikba. A kihívások és lehetőségek sokfélesége azt mutatja, hogy az automatizáció és digitalizáció nem csupán egy lehetőség, hanem elengedhetetlen lépés a fenntartható működés megteremtése és a hatékonyság növelése érdekében.
A jövő gyárainak, raktárainak mini városként kell üzemelniük, ahol a gyártósorok, raktárak és anyagmozgató rendszerek szorosan együttműködnek, valós idejű adatok alapján optimalizálva. Noha ennek gyakorlatba ültetése továbbra is kihívást jelent, egyben hatalmas potenciált is hordoz az ipar számára.
A tartalom a 4iG Group megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.