Magyar hadiipar – '56 tanulsága vagy sem, de ezen a téren határozottan reagált a kormány az orosz invázióra
Magyarország az európai védelmi ipari fejlesztések eminens tanulója: miközben az unió hadiipari és versenyképességi programjai még csak most jelölik ki a feladatokat, az Orbán-kormány – a németekre támaszkodva – már a termelés beindításánál tart.
Katonák gyűrűjében, de nem látványos őrzés-védelem alatt vett részt a német Rheinmetall vezérigazgatója a várpalotai lőszergyár megnyitóján, alig néhány nappal azután, hogy kiderült: az oroszok merényletet terveztek ellene. Nem csoda, hogy Armin Papperger célponttá vált, hiszen a világ huszadik legnagyobb védelmi ipari vállalkozása kiemelkedő szerepet játszik Ukrajna védekezésében. Márpedig Magyarországon a Rheinmetall az újonnan felépülő hadiipar bástyája: Papperger szerint a várpalotai üzemmel Magyarországnak „komoly részesedése” lesz a világ lőszergyártásában, ahol máris 54 milliárd eurós megrendelése van a német vállalatnak, amiből bőven lesz muníció az ukrajnai frontokra.
Ezen a védelmi ipari hadiösvényen Magyarország ráadásul olyan uniós pénzekhez is hozzájut, amelyektől más területen – a jogállamiság megsértése miatt – elzárták. Az Európai Bizottság ugyanis 500 milliárd eurót különített el a hadiipar uniós szintű grandiózus reformjára, amivel 2025-től évi kétmillió lőszerre akarják feltornázni az EU országainak gyártási kapacitását. A kiürült raktárak feltöltése mellett természetesen Ukrajnának is juttatnának ebből a mennyiségből. A magyar állam védelmi ipari érdekeltségeit tömörítő N7 Holding, valamint a várpalotai gyárat működtető Rheinmetall Hungary Munitions Zrt. máris részesült e támogatásból, összesen 22,5 millió euróval.
Nem véletlen, hogy a magyar kormány elkötelezett támogatója a koordinált uniós hadiipar létrehozásának, a Fidesz képviselői minden ezzel kapcsolatos európai parlamenti szavazáson támogatták a kezdeményezést. Most, hogy az unió versenyképességi szempontból is felmelegítette a hadiipari fejlesztéseket, hirtelen felértékelődött, hogy a magyar haderőfejlesztési program már a biztonságpolitikai környezet megváltozása előtt elindult. Orbánék kezdettől fogva azt az elvet követték, hogy lehetőség szerint a belföldi gyártókapacitás kiépítésével fegyverezzék fel Magyarország haderejét. A lengyel modellel összehasonlítva ez olcsóbb, ám lassabb megoldás, ami külföldi márkát és szaktudást igényel. Így lett a legfontosabb beruházó partner a Rheinmetall.