Szíria, a világ első totális drogállama: a captagon szerepe Aszad felemelkedésében és bukásában

10 perc

2024.12.17. 08:30

Amikor a világ legnagyobb drogállamára gondolunk, általában Kolumbia jut eszünkbe, esetleg Mexikó, pedig az igazán nagy játékos a Bassár el-Aszad elnyomása alatt vergődő Szíria volt. A közel-keleti ország legnagyobb exportterméke ugyanis a drog volt, messze megelőzve minden legális forrást. Bár mindez rengeteg bevételhez juttatta a rezsimet, egyes szakértők szerint a bukásához is hozzájárult.

Ahogy beléptünk a területre, hatalmas mennyiségű captagont találtunk. Mindet megsemmisítettük, elégettük. Elképesztő mennyiségű drog volt ott”

– mondta egy „Khattab” fedőnevet használó lázadó szíriai harcos az AFP újságírójának, amikor bejutottak egy Damaszkusz külvárosában található kőbánya raktárába. Az újságírót is beengedték a helyszínre, akinek leírása szerint a raktárban és alatta egy barlangszerű üregben több ezer, bézs színű captagon tablettát rejtettek el a háztartások által használt, vadonatúj feszültségstabilizátorok réztekercseibe. Feljebb, a raktárban pedig kartondobozok várták, hogy felpakolják őket, de a helyszínen találtak olyan összetevőket is, amivel metamfetamint lehet előállítani.

Egy ilyen raktárba a Reuters is eljutott: a hírügynökség újságírója arról számolt be, hogy feszültségstabilizátorokon túl bútorokba, gyümölcsökbe, sőt, díszkavicsok közé is rejtették a drogot, amelyekre dupla félholdat vagy a Lexus szót nyomtatták, amely a captagonra való utalás.

A lázadók azonban nem csak ilyen és ehhez hasonló raktárakban találták meg a drogot, hanem számtalan olyan katonai objektumban is, ami Maher Aszad, a bukott elnök testvérének az ellenőrzése alatt volt. Ez volt a hadsereg negyedik hadosztálya.

Az AFP újságírója például arról számolt be, hogy a Mazzeh légitámaszponton ő is látott olyan máglyát, amelyben captagont égettek nagy mennyiségben. „A füstölgő kupac mögött, a légierő feldúlt épületében még több captagont lehetett látni, többek közt hamis Viagra és szemmel láthatóan rossz minőségű hamisított 100 dolláros bankjegyek mellett” – számolt be.

De mi is az a captagon?

A captagont eredetileg egy német gyógyszergyártó, a Degussa Pharma Gruppe készítette, és stimulálószerként használták a figyelemhiánnyal kapcsolatos rendellenességgel és a kóros álmossággal szemben.

Fegyveres lázadók captagon rejtekhelyeként használt elektromos eszközöket vizsgálnak egy raktárban
MTI / AP / Huszein Malla

A captagon tabletták leginkább fenetilint tartalmaztak, egy szintetikus kábítószert, amely némiképp hasonlít az amfetaminhoz. Emiatt az ENSZ 1986-ban pszichotróp anyagok listájára vette, így a legtöbb országban betiltották a használatát.

Bár ezzel a hivatalos gyártásnak vége lett, ez nem jelentette azt, hogy minden raktáron lévő készlet egyből eltűnt volna.