Mélyszegénységből lett a leggazdagabb kínai, most 79 milliárd dolláros csalással vádolják

10 perc

2024.11.19. 18:30

Hszü Csia-jin a közelmúltig az ígért kínai gazdasági felemelkedés szimbóluma volt. A China Evergrande Group hitelfelvételekből táplált agresszív növekedését egykor az állam is támogatta, egy ponton viszont megálljt parancsoltak a szektor féktelen burjánzásának, ami bedöntötte a zászlóshajó céget. A problémákat Hszü nyakába varrták. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.

Hszü Csia-jint, a kínai ingatlanszektor válságának középpontjában álló China Evergrande Group elnökét a nyár folyamán egy különleges sencseni fogdába szállították át Pekingből, ahol tavaly óta házi őrizetben tartották. A 65 éves Hszüt azóta azonban nem lehetett a nyilvánosság előtt látni, hogy a kínai hatóságok 2023 szeptemberében 28-án hirtelen elvitték.

Hszü több mint három évtizede párttag, és az ingatlanfejlesztés mellett olyan, a párt legfelsőbb vezetése által támogatott területeken fektetett be, mint az elektromos autózás és a hagyományos kínai orvoslás. Az pedig, hogy az Evergrande 2010-ben megvásárolta a kantoni focicsapatot, az ország egyik legsikeresebb csapatát, és dollármilliárdokat költött külföldi játékosokra éppen azokban az években, amikor Hszi Csin-ping kínai elnök olyan ambíciókat dédelgetett, hogy Kínát futball-szuperhatalommá teszi, jelezte, hogy az elnök és ő közösen rajonganak a sportért. Ám végül ezek a kapcsolatok sem voltak elegendőek ahhoz, hogy megússza a bukást.

Nagy csalások
Pénzügyi bűnügyekkel foglalkozó sorozatunk eddig megjelent cikkeit itt találja.

Miután a kínai értékpapír-felügyelet márciusban megállapította, hogy az Evergrande ingatlanfejlesztő 2019-2020-ban 79 milliárd dollárral felfújta a vállalat éves eredményeit, és hamisított kimutatások alapján bocsátott ki kötvényeket, amivel értékpapírcsalást követett el, Hszüt – akinek az egészet a nyakába varrták – 6,6 millió dolláros bírsággal sújtották, és egy életre eltiltották a kínai piacon történő üzleteléstől. A döntés azt követően született, hogy az Evergrande-ot, amely Kína legnagyobb ingatlanfejlesztője volt, idén januárban felszámolás alá helyezték.

Hszüről – aki egykor Kína leggazdagabb embere volt és feltűnő fényűzésben élte életét – most szinte semmit sem tudni. Korábban óriási jachtjait, magánrepülőit és kastélyait élvezve pózolt, és akár egy celeb, azzal is a figyelem középpontjába került, hogy egy Hermès márkájú aranycsatos övet viselt a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület (a párt szakértői tanácsadó testülete) 2012-es ülésén. Most viszont az is kérdéses, hogy hivatalosan vádat emeltek-e egyáltalán ellene, vagy hogy meddig marad őrizetben, hogy bíróság elé állítják-e vagy szabadon engedik.