Mit tehetnek a hatóságok, ha tudják, hogy neonácik mennek Sopronba? Egy áramszünet segíthet?
Ha megakadályozni nem is tudják, vannak arra módszerek, hogy ellehetetlenítsék a magyar hatóságok a külföldi neonácik Sopronba tervezett “kongresszusát” – kivéve, ha azt egy olyan ingatlanban tartják meg, ami valamelyik résztvevő tulajdonában áll. Legutóbb egy neonácinak titulált harcművészeti gálára vonultak ki a rendőrök, kilenc éve pedig a titkosszolgálat Budapesten szabotált el egy fajvédő konferenciát. A szélsőjobboldal komfortosan érzi magát Magyarországon, de ennek az is az oka, hogy Németországban és Ausztriában is szorosabb pórázon tartják.
Előadások helyett sörözéssel és városnézéssel kellett beérniük 2014 októberében azoknak a külföldieknek, akik a National Policy Institute (NPI) által meghirdetett fajvédő konferenciára érkeztek Budapestre. Az NPI-t a Fidesz fiatal értelmiségi holdudvara által is favorizált alt-right mozgalom egyik vezető amerikai alakja, Richard Spencer vezette, mégpedig éppen abban az időszakban, amikor a republikánus Donald Trump a fehér nacionalista retorikát emelte be a mainstream politikába. Ebben az időszakban már meglehetősen rossz volt a viszony az Orbán-kormány és az Obama-adminisztráció között. Olyannyira, hogy éppen abban Spencerék tervezett látogatásának idején tagadta meg az Egyesült Államok a beutazás lehetőségét hat magyar köztisztviselőtől, köztük az adóhivatal akkori elnökétől, Vida Ildikótól.
A hvg360 információi szerint az Orbán-kormányzaton belül akkoriban azt feltételezték, hogy a Budapestre szervezett fajvédő konferencia mögött az Egyesült Államok provokációja állhat. Annak ellenére gondolták ezt, hogy a nyugati országokban tevékenykedő szélsőjobboldali és szélsőbaloldali erők támogatásában jellemzően az Európai Uniót destabilizálni igyekvő orosz titkosszolgálatok jeleskednek. Az amerikai ármánykodás azért is tűnt képtelennek, mert az NPI által szervezett konferenciára a szervezők meghívták Alekszandr Dugin szélsőjobboldali orosz teoretikust is, aki köztudomásúan Putyin támogatója.
Mindezek ellenére a kormányzat paranoiája és Amerika-ellenessége miatt olyannyira amerikai műveletnek könyvelték el a Spencer-féle rendezvényt, hogy információnk szerint a magyar titkosszolgálat nem is kommunikált az amerikai partnerszolgálattal, noha ilyen esetekben – éppen a megfelelő elhárító munka miatt – ez bevett gyakorlat. Azaz például, ha osztrák neonácik érkeznek Magyarországra, akkor normális esetben az osztrák és a magyar szervek együttműködnek egymással azért, hogy időben lehessen tudni az idelátogatókról és azok szándékairól.