The Guardian: Nem vezet jóra, ha Európa Trump egójára próbál hatni
A brit napilap szemleírója szerint a hízelkedésnek súlyos következményei lehetnek.
A világnak fel kell készülnie arra, hogy az új amerikai elnök még zűrzavarosabb lesz, mint első ciklusa során, még kevésbé hajlik majd a diplomáciai megoldásokra és a kompromisszumra, ezért be kell keményíteni vele szemben – írja a Guardian oldalán megjelent publicisztikájában Simon Tisdall.
Az európai szövetségesek közt általános a nézet, hogy elég, ha Donald Trump egóját kezdik simogatni, akkor elkerülhetőek vele a konfliktusok.
Orbán Viktor és a szélsőséges populista Georgescu, aki román Trumpnak nevezi magát, persze valóságos dicshimnuszt zengenek róla. Még tisztességtelenebb, hogy az ingatag francia államfő a férfibarátság nevében gesztusokat tesz neki.
Másként ugyan, de szintén zavaró lehet, hogy a lengyel kormányfő szóvá teszi: az amerikai politikus függ az orosz titkosszolgálatoktól. A viszonyon csak ronthat az Atlanti-óceán két partja között, hogy Trump rokonszenvez Putyinnal, ugyanakkor azzal fenyeget, hogy leállítja Kijev támogatását.
A helyzetet még tovább bonyolítja a francia és német belpolitikai felfordulás. A vezetési vákuum miatt az EU könnyű célpont lehet a tengerentúli oszd meg és uralkodj-politika számára. De lehet, hogy Mark Ruttének a NATO új főtitkáraként van valamilyen varázsszere.
Volodimir Zelenszkij, aki egyre jobban kétségbe van esve, a maga módján udvarol a Fehér Ház következő urának. Kiált és nem suttog, amikor arról beszél, az USA számára milyen súlyos következményekkel jár, ha kivonul a viszályból. Viszont ragaszkodik ahhoz, hogy országát vegyék fel a NATO-ba.
Vagyis az egyik lehetőség a hízelkedés és a megalázkodás, a másik pedig az, hogy az Egyesült Államok önérdekére kell hivatkozni. Csakhogy a 78 éves Trump minden eddiginél szeszélyesebb, önzőbb, határozatlanabb, ésszerűtlenebb – nagyra nőtt gyerek. Ő maga sem tudja, mit csinál legközelebb, hát még mások.