A szervezet aktivistái hatalmas „Stop Fracking” feliratot helyeztek el a fúrótornyon.
Greenpeace-aktivisták „Stop Fracking” feliratot helyeztek el a nyékpusztai gázmezőn álló fúrótoronyra – írja a szervezet közleményében. Az akcióval a fracking, azaz a rétegrepesztéses technológiával folyó gázkitermelés betiltását követelik Magyarországon. Az aktivisták arra is figyelmeztettek, hogy a klímaváltozás miatt a földgázkitermelésnek és -felhasználásnak a lehető leghamarabb véget kell vetni, ezért a fúrótoronyhoz vezető utat „A klímaválság útjának” nevezték el.
Az aktivisták Békés megyében, egy Sarkadkeresztúr melletti gázmezőn tiltakoztak, ahol rétegrepesztéses technológiával termel ki földgázt az MVM Zrt. a 2022 óta futó Corvinus projekt keretében. Mint írják a technológia egyéb környezeti veszélyek mellett a talajvíz szennyeződéséhez vezethet, és így komoly kockázatot jelenthet az ivóvízellátásra és a helyi ökoszisztémára. A környezeti kockázatai miatt Európa több országában már betiltották ezt az eljárást.
A Greenpeace petíciót is indított, amelyben azt követeli, hogy
• tiltsák be a frackinget Magyarországon is,
• a kormány hagyjon fel a fosszilis energiahordozók, azaz a földgáz, kőolaj és szén támogatásával, és ezek helyett energiatakarékosságba, energiahatékonyságba és megújuló energiába fektessen,
• hagyjanak fel a nyékpusztai gázmezőn a kitermeléssel, az okozott környezeti károkat állítsák helyre,
• segítsék elő a klímaválság hatásaihoz való alkalmazkodást az egész országban.
A Greenpeace korábban vizsgálta a levegő szennyezettségét a területen, amely során határérték feletti benzolmennyiséget mértek a levegőben. A benzol bizonyítottan rákkeltő anyag, a WHO állásfoglalása szerint biztonságos mennyiség nem is javasolható a vegyületre. Ezen felül a Greenpeace a Clean Air Task Force (CATF) munkatársa segítségével a klímaválságot súlyosan fokozó metán szivárgására, kiszellőztetésére is talált bizonyítékot. A mezőn mindemellett folyamatos a fáklyázás, amivel az itt kitermelt földgáz mintegy ötödét égették el 2023-ban.
A nyékpusztai gázmező bővítésével összefüggő környezeti hatásvizsgálati eljárás jelenleg zajlik a Békés Vármegyei Kormányhivatalnál.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?