Egy 29 méter magas lucfenyőt készülnek kivágni és a Vatikánba szállítani karácsonyi díszként. A helyiek és környezetvédők tiltakoznak.
Környezetvédelmi aktivisták az olaszországi Trentino tartományban kampányt indítottak, hogy megakadályozzák egy 200 éves lucfenyő kivágását, amely a Vatikán karácsonyi dekorációjának központi eleme lenne – számolt be a The Guardian. Az úgynevezett „Zöld Óriás” 29 méter magas, és a Ledro-völgy erdejéből tervezik kivágni, majd a Vatikánba szállítani, ahol december 9-én lepleznék le a Szent Péter téren.
A vatikáni karácsonyfa hagyománya 1982-ben kezdődött, és azóta minden évben egy olasz vagy más európai régió ajándékoz egy fenyőt a Vatikánnak. Az adomány általában büszkeség a felajánló közösség számára, de idén több környezetvédelmi szervezet is határozottan tiltakozik. Nyílt levelet írtak Ferenc pápának, amelyben arra kérik, hogy állítsa le a „felesleges áldozatot”.
„Nem következetes a klímaváltozás elleni harcról beszélni, miközben olyan hagyományokat tartanak fenn, amely például ennek az ősi és szimbolikus fának az elpusztítását követeli” – fogalmaztak a szervezetek. A levél felidézte a pápa korábbi enciklikáit, amelyek a környezet védelmének fontosságáról szóltak. Az aktivisták hangsúlyozzák: egy 200 éves fa kivágása ellentmond a klímavédelmi célkitűzéseknek, a hagyományt pedig „pusztán fogyasztói gyakorlatként” bírálják, amelyet csak reklámcélokra és „nevetséges szelfik” kedvéért tartanak fenn.
A tiltakozáshoz tartozik egy petíció is, amelyet már több mint 40 ezren írtak alá. Emellett Ledro városának lakosai – egy mindössze 600 fős közösség – útlezárásokkal fenyegetőznek, hogy megakadályozzák a fa elszállítását Rómába.
Renato Girardi, Ledro polgármestere azonban visszavágott. Az olasz sajtónak nyilatkozva kijelentette, hogy nem számított „ilyen rosszindulatra”. „Tönkreteszik a karácsonyi ünnepeket egy növény miatt” – mondta. „Csak egy fenyőfát akarunk adományozni, és szeretném hangsúlyozni, hogy ha nem adományoznánk, akkor a fűrésztelepen végezné.”
Girardi hangsúlyozta, hogy a völgy erdeit az Európai Bizottság által tanúsított PEFC erdőgazdálkodási szabványok szerint kezelik. A „Zöld Óriás” kivágása a szükséges erdőművelési munkálatok része, és az eljárás során a helyi ökoszisztéma sem szenved kárt. A polgármester elutasította azokat az állításokat is, miszerint további 39 fát vágnának ki és küldenének a Vatikánba, hogy a belső tereket is díszítsék. Ehelyett Girardi elmagyarázta, hogy a 40 fa közül csak egyet vágnak ki Ledro erdeiben, míg a többit faiskolákból szerzik be, mivel a Vatikán a belső díszítésre alkalmasabb, tűleveleiket nem hullató Nordmann fenyőket preferálja, melyek a környéken nem őshonosak.
A „Zöld Óriás” kivágása és szállítása összesen 6000 euróba kerül, szemben az aktivisták által hangoztatott, jóval magasabb – a negyven fára vonatkozó 60 ezer eurós – összeggel. A polgármester szerint sok a pontatlanság a környezetvédők érvelésében, és reméli, hogy a helyi közösség végül büszkén járulhat hozzá a Vatikán ünnepi hangulatához.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
A balatoni borászok télen érnek rá igazán vendéget fogadni – Földi Bálint a Mérlegen podcastban
Vívónak készült, tévékapcsolgatás közben azonban ráakadt egy borászról szóló műsorra és azonnal eldöntötte, ő is ezt akarja csinálni. Földi Bálint a barátaival kezdett bort készíteni a Balaton-felvidéken, azóta a palackjai eljutottak Budapest legjobb éttermeibe is.