A tavalyi áradások felduzzasztották egy folyó vizét, azonban idén visszaállt az alacsony vízszint, így az édesvízi halak a sós vizű tengeri kikötőbe szorultak.
Több kilométeres területen lepték el halak tetemei a görögországi Volosz kikötőjét – számolt be a The Guardian. A hatóságok szerint 24 óra alatt több mint 40 tonnányi döglött halat gyűjtöttek össze halászhajókkal és markolókkal, majd kamionokkal szállították el az egyébként a turisták körében népszerű kikötőváros partjaitól.
A halhullák elviselhetetlen bűzt árasztanak magukból, így a helyiek és a hatóságok most azért küzdenek, hogy azelőtt megszüntessék a szag forrását, mielőtt az elérné a város népszerű vendéglátóhelyeit.
A szakértők szerint a mostani tetemözön a múlt évi áradások eredménye, ugyanis akkor a kiömlő tengervíz háromszorosára duzzasztotta egy 1962-ben lecsapolt közeli tó vizét, amelynek vízszintje azóta újra lecsökkent. Az édesvízi halak így a voloszi kikötőbe kényszerültek, ott azonban a sós tengervíz miatt elpusztultak.
Volosz polgármestere, Achilleasz Beosz a kormányt tette felelőssé a kialakult helyzetért, amiért nem szereltek fel megfelelő védőhálót a Volosz folyó torkolatához a halmigráció megelőzése érdekében. A városvezető szerint a rohadó halmaradványok a környék más fajai számára is környezeti katasztrófát jelentenek. A görög környezetvédelmi minisztérium nem reagált a sajtó megkereséseire, a helyi ügyészek nyomozást rendeltek el az ügyben.
A döglött haltömeg a helyi vendéglátás számára is komoly következményekkel járhat, egy Voloszhoz közeli étterem tulajdonosa arról számolt be a lapnak, hogy forgalma már idén is 80 százalékot esett az egy évvel korábbi áradások miatt.
Nyitóképünkön a döglött halak Volosz város kikötőjében 2024. augusztus 27-én. Fotó: Nicolas Economou / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?