A szervezet szerint a N-metil-2-pirrolidon kibocsátási határértékét 150 mg/m³ helyett 2 mg/m³-ben kellene meghatározni az érintett üzemek környezethasználati engedélyében.
A Greenpeace Magyarország szerint a komáromi akkumulátorgyárhoz köthető emissziós határértékek szabálytalanok, és veszélyeztetik az egészséget és a környezetet, ezért hivatalos levélben követelik a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivataltól, hogy módosítsa az SK cégcsoporthoz tartozó akkugyár és a mellette lévő JWH Kft. NMP feldolgozójának Egységes Környezethasználati Engedélyét, illetve módosítsa az NMP- (N-metil-2-pirrolidon-) kibocsátás határértékét a jogszabályoknak megfelelően.
Mint közleményükben írják: az oldószerekre általánosságban engedélyezett a 150 mg/m³ érték, de egy vonatkozó rendelet szerint a szaporodási képességeket károsító anyagokra 2 mg/m³ lehet a meghatározott maximális határérték, és mivel az NMP a besorolása szerint bizony károsíthatja a születendő gyermeket, azaz mint szaporodási képességeket károsító anyagra a szigorúbb kibocsátási értéket kell alkalmazni, ezért nincs rendben az, hogy az SK cégcsoporthoz tartozó akkugyár és a mellette lévő NMP-feldolgozó üzem környezethasználati engedélyében az NMP oldószerre a magasabb kibocsátási határérték szerepel.
Azt pedig szintén elfogadhatatlannak tartják, hogy a Komáromban működő, koreai cégcsoporthoz köthető üzemnek megvan a lehetősége arra, hogy még az engedélyében szereplő 150 mg/m³ értéknél is több NMP-t bocsásson a levegőbe, hiszen ugyanazon a telephelyen nem egy, hanem két SK cég van bejegyezve, az egyik SK Battery Manufacturing Kft., a másik SK On Hungary Kft. néven, és mindkettő kapott engedélyt NMP-kibocsátásra. Ráadásul a SK gyárával szemben található még a JWH Kft. néven jegyzett NMP-hasznosító üzem, amely 50 mg/m³ NMP szennyezőanyag-kibocsátással üzemelhet.
A Greenpeace reméli, hogy ahogy korábban Gödön, úgy Komáromban is módosítják a környezethasználati engedélyt, illetve a teljes üzemre csak 2 mg/m³ kibocsátási határértéket engedélyeznek a teljes üzemre.
A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal már válaszolt is a levelükre. Állításuk szerint az SK Battery Manufacturing Kft. maga is kérte a jelenlegi engedélyének felülvizsgálatát, így az NMP-határérték módosítása is meg fog történni. Hozzátették, bár a kormányhivatal meghatározott az engedélyben küszöbértéket a JWH Kft. számára, mégis vitatja, hogy vonatkozna rá a Greenpeace által hivatkozott, a kibocsátásokról szóló kormányrendelet.
A Greenpeace a közleményében azt is kiemelni, hogy Komáromban voltak már az akkumulátorgyártáshoz köthető balesetek, szennyezések, a helyiek és az üzemben dolgozók pedig rendszeresen panaszkodnak a kellemetlen vegyszerszagra.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal
Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.