Napokon belül lejár az 50 forintos italos palackokra és fémdobozok bevezetésére a gyártóknak és forgalmazóknak adott türelmi idő, tehát érdemes odafigyelni, nehogy megszokásból a (szelektív) hulladék közé dobjuk ezeket, különben keresztet vethetünk a darabonkénti 50 forintos visszaváltási díjra.
Egyre több helyen tűnnek fel az 50 forintos visszaváltási díjas fém, műanyag és üveg italospalackok, ami nem csoda, hiszen június 30-val lejár a türelmi idő, amit a gyártók kaptak, hogy bevezessék az új rendszert – emlékeztetett az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ), amely figyelmeztetett, hogy mivel egyszerre vannak jelen az újabb és a régebbi palackok, különösen ügyelni kell arra, hogy „VIGYÉL VISSZA!” felirattal és az 50 forintos visszaváltási díjra utaló logót viselő vagy anélküli palackot vásárlunk,
a kötelezően visszaváltási díjas termék után ugyanis 50 Ft visszaváltási díjat fizetünk vásárláskor.
A díjat persze visszakapjuk, ha visszavisszük a kiürült és nem sérült italcsomagolásokat, és bedobjuk a minden 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű boltban felszerelt automaták valamelyikébe (kisebb üzletekben elérhető a manuális visszaváltás is, ezekből speciális járművekkel gyűjtik össze a visszaváltott palackokat).
Az automatás visszaváltás során három lehetőségünk van:
- az utalvány, amit a visszaváltó automata kiadott, készpénzre váltható az üzletben, áruházban, vagy értéke levonható a vásárlás végösszegéből,
- a REpont applikáció révén egy megadott bankszámlaszámra lehet visszautaltatni (ekkor még a palackok bedobása előtt célszerű lecsippantani az automata leolvasójánál az applikációs QR kódját és ellenőrizni a képernyőt, hogy valóban az ő neve jelenik-e meg rajta, illetve
- egy gombnyomásra jótékony célra is fel tudjuk ajánlani az összeget.
Az OKSZ-nek további tanácsai is vannak arra, mire érdemes figyelni a visszaváltáskor:
Érdemes a REpont mobiltelefonos applikációval ellenőrizni a vonalkódot, és meggyőződni arról, hogy a terméket az automaták visszaveszik-e.
Amennyiben a vásárló látja a palackokon kötelezően feltüntetett logót, – ami azt jelenti, hogy vásárláskor már megfizette a díjat –, és ennek ellenére sem visszaváltható az italcsomagolás (például MOHU regisztrációs hiba miatt) , akkor egy későbbi időpontban érdemes azt a visszaváltó pontra visszavinni. A rendszerhasználatról vagy a problémakezelésről a vásárló a MOHU honlapján vagy a kötelező visszaváltási rendszer applikációban tájékozódhat.
Visszaváltáskor érdemes néhány gyakorlati tanácsot is megfogadni, például azt, hogy a palack gépbe helyezésekor nem szabad kezet a nyílásba behelyezni, amennyiben a beolvasás sikertelen, akkor azt meg kell ismételni.
A palackot, italcsomagolást nem szabad összenyomni, hiszen az automata csak azokat a műanyag, fém vagy üveg alapanyagú 0,1-3 literig terjedő csomagolással bíró termékeket képes visszaváltani, amelyeken jól olvasható a vonalkód.
Amennyiben így sem tudja a vásárló az italcsomagolást visszaváltani, jelezze a problémát személyzetének, az üzletekben, áruházakban dolgozók igyekeznek a helyszínen segíteni a vásárlókat.
Az OKSZ jelezte, tagvállalataik felkészültek az új rendszerre.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Könyörgöm, higgyétek el, hogy igaz!” – jéghideg dühvel örökítette meg a koncentrációs táborokat Lee Miller fotós
Kate Winslet főszereplésével film készült a modellből lett haditudósító, Lee Miller életéről, aki a frontról és a koncentrációs táborokról is tudósított, odanézett, amikor mindenki más elkapta a tekintetét.