Zhvg hvg.hu 2024. június. 28. 11:19

Lejár a gyártók türelmi ideje az 50 forintos palackokra, most már jól nézze meg a címkét, mielőtt a szemétbe dobná

Napokon belül lejár az 50 forintos italos palackokra és fémdobozok bevezetésére a gyártóknak és forgalmazóknak adott türelmi idő, tehát érdemes odafigyelni, nehogy megszokásból a (szelektív) hulladék közé dobjuk ezeket, különben keresztet vethetünk a darabonkénti 50 forintos visszaváltási díjra.

Zhvg
Friss cikkek a témában

Egyre több helyen tűnnek fel az 50 forintos visszaváltási díjas fém, műanyag és üveg italospalackok, ami nem csoda, hiszen június 30-val lejár a türelmi idő, amit a gyártók kaptak, hogy bevezessék az új rendszert – emlékeztetett az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ), amely figyelmeztetett, hogy mivel egyszerre vannak jelen az újabb és a régebbi palackok, különösen ügyelni kell arra, hogy „VIGYÉL VISSZA!” felirattal és  az 50 forintos visszaváltási díjra utaló logót viselő vagy anélküli palackot vásárlunk, 

a kötelezően visszaváltási díjas termék után ugyanis 50 Ft visszaváltási díjat fizetünk vásárláskor.

A díjat persze visszakapjuk, ha visszavisszük a kiürült és nem sérült italcsomagolásokat, és bedobjuk a minden 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű boltban felszerelt automaták valamelyikébe (kisebb üzletekben elérhető a manuális visszaváltás is, ezekből speciális járművekkel gyűjtik össze a visszaváltott palackokat). 

Az automatás visszaváltás során három lehetőségünk van:

  • az utalvány, amit a visszaváltó automata kiadott, készpénzre váltható az üzletben, áruházban, vagy értéke levonható a vásárlás végösszegéből,
  • a REpont applikáció révén egy megadott bankszámlaszámra lehet visszautaltatni (ekkor még a palackok bedobása előtt célszerű lecsippantani az automata leolvasójánál az applikációs QR kódját és ellenőrizni a képernyőt, hogy valóban az ő neve jelenik-e meg rajta, illetve 
  • egy gombnyomásra jótékony célra is fel tudjuk ajánlani az összeget.

50 forintos palack került a kosaramba, mit kezdjek vele?! Videón magyarázzuk el

Év elejétől működik az 50 forintos palackok – hivatalos néven egyutas italos palackok – kötelező visszaváltási rendszere. Pár hete már meg is vásárolhatjuk az elsőket, amiken ott virít a „Vigyél vissza! 50 Ft” feliratú logó. Ezt a díjat vásárláskor ki kell fizetnünk, de visszakapjuk, ha a kiürült palackot visszavisszük, és bedobjuk az automatákba.

Az OKSZ-nek további tanácsai is vannak arra, mire érdemes figyelni a visszaváltáskor:

Érdemes a REpont mobiltelefonos applikációval ellenőrizni a vonalkódot, és meggyőződni arról, hogy a terméket az automaták visszaveszik-e. 

Amennyiben a vásárló látja a palackokon kötelezően feltüntetett logót, – ami azt jelenti, hogy vásárláskor már megfizette a díjat –, és ennek ellenére sem visszaváltható az italcsomagolás (például MOHU regisztrációs hiba miatt) , akkor egy későbbi időpontban érdemes azt a visszaváltó pontra visszavinni. A rendszerhasználatról vagy a problémakezelésről a vásárló a MOHU honlapján vagy a kötelező visszaváltási rendszer applikációban tájékozódhat. 

Visszaváltáskor érdemes néhány gyakorlati tanácsot is megfogadni, például azt, hogy a palack gépbe helyezésekor nem szabad kezet a nyílásba behelyezni, amennyiben a beolvasás sikertelen, akkor azt meg kell ismételni.

A palackot, italcsomagolást nem szabad összenyomni, hiszen az automata csak azokat a műanyag, fém vagy üveg alapanyagú 0,1-3 literig terjedő csomagolással bíró termékeket képes visszaváltani, amelyeken jól olvasható a vonalkód. 

Amennyiben így sem tudja a vásárló az italcsomagolást visszaváltani, jelezze a problémát személyzetének, az üzletekben, áruházakban dolgozók igyekeznek a helyszínen segíteni a vásárlókat.

Tudja mit nem szabad beledobni? Négy nap, és munkába állnak a palackvisszaváltó automaták

Új információkat osztott meg az egyszer használatos italos palackok a január 1-vel induló visszaváltásáról az Országos Kereskedelmi Szövetség: több mint 1100 üzletben lesz ilyen gép, és elárulták azt is, mit nem kellene beléjük dobni.

Az OKSZ jelezte, tagvállalataik felkészültek az új rendszerre.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?