Szigorúan védik a rozmárokat a Norvégiához tartozó északi szigetcsoporton. Súlyos bírság vár arra, aki megzavarja őket. Egy lengyel turista nem tudott erről, vagy nem törődött vele, és még egy jégtáblára is kimászott, hogy közel kerülhessen a védett állathoz.
Több mint 410 ezer forintnak megfelelő bírságot szabtak ki egy turistára, aki túl közel ment egy rozmárhoz a Norvégiához tartozó Spitzbergákon. A férfira helyiek figyeltek fel a világ legészakabbra fekvő települése, Longyearbyen közelében, amint kimerészkedett egy jégtáblára, és igyekezett közel férkőzni egy ott heverő rozmárhoz – írja a BBC.
A vadon élő állatok zavaró megközelítését tiltják a norvég partok és az Északi-sark között félúton fekvő szigeteken érvényes szigorú környezetvédelmi előírások. Ezek alapján semmilyen vadon élő élőlényt nem szabad szükségtelenül zavarni, legyen szó jegesmedvéről, fókáról, bálnáról, rénszarvasról, sarki rókáról vagy éppen rozmárról.
A BBC-t a helyi rendőrség képviselője arról tájékoztatta, hogy a turista tettét – aki egyébként egy lengyel állampolgár és aznap érkezett – több kormányzati alkalmazott is látta. A rozmárt megközelítő férfit – aki feltehetően egy látványos fényképet akart készíteni – ezután bekísérték a hivatalba, ahol kifizette a bírságot.
A civiliációtól szinte érintetlen Spitzbergák kedvelt úticél a természetkedvelő turisták körében, akik nagy számban keresik fel a tavaszi és a nyári időszakban. Az itteni rozmárok 1952 óta védettek, miután kiderült, hogy alig pár száz maradt belőlük, miután évszázadokon keresztül vadászták. A számuk ugyan nőtt, de továbbra is a norvég vörös listán szerepel a faj, és a növekvő turizmustól tartva tovább fogják szigorítani az őket védő szabályokat:
150 méterre sem szabad majd megközelíteni őket,
emellett korlátozni fogják a szigetre tartó luxus-óceánjárók, illetve a kikötőhelyek számát is.
Borítóképünk illusztráció.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot
Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.