Ezeknek a kis madaraknak az átlagéletkora 1 év, hiszen az első telet nehezen élik túl, de ha már életben maradtak, akár több évig is élhetnek.
A Jági-tónál egy rekordgyanús barátcinege került a madárhálóba – számolt be a hírről a Duna-Ipoly Nemzeti Park.
Mint írják, 2005 óta gyűrűznek madarakat Pilisszentiván határában, és leginkább azok a madarak kerülnek a hálóba, amelyekkel a településeken mindenki találkozhat, aki télen rendszeresen eteti a madarakat, ezek közül is leggyakrabban cinegéket fognak.
A barátcinegénél csak annyit lehet megállapítani a befogott egyed koráról, hogy fiatal, vagyis abban az évben kelt ki a tojásból, vagy egy évesnél idősebb. Azonban, amennyiben már rajta van a gyűrű és visszafogják, annyit biztosan tudni lehet, hogy hány évvel korábban lett meggyűrűzve.A legismertebb a széncinege és a nála kisebb termetű kék cinege, azonban velük ellentétben az egyszerűbb színezetű barátcinege már ritkábban téved be a települések madáretetőire, az erdőszélen azonban gyakori vendég.
Az eddigi rekordtartó egy hat évvel korábban meggyűrűzött barátcinege volt, amit pár évvel ezelőtt fogtak újra be.
Idén azonban letaszította a trónról egy olyan barátcinege, amit októberben és most néhány nappal ezelőtt is visszafogtak, és már nyolc éve viseli a gyűrűt a lábán.
2015 októberében gyűrűzte Vízkert András a Jági-tónál, és már akkor nem volt fiatal madár, tehát minimum 9 éves. Ezzel az országos rekordot döntögeti, hiszen a legidősebb előkerült barátcinege eddig a gyűrűzési adatok alapján 9 éves és 24 napos.
Ezeknek a kis madaraknak az átlagéletkora 1 év, hiszen az első telet nehezen élik túl, de ha már életben maradtak, akár 7-10 évig is élhetnek.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?